Вследствие на подводно изригване в края на миналия месец по крайбрежието на Япония се появи нов вулканичен остров, който, освен че изпуска дим, бавно увеличава размерите си.
Вулканът започва да изригва на 21 октомври. До края на месеца магмата вече е достигнала повърхността на морето и се е натрупала под формата на нов остров, близо до вулканичния архипелаг Огасавара (съставен от 42 острова), съобщава The Japan Times.
Всъщност това не е уникално явление. В световния океан редовно се образуват нови острови в резултат на вулканична дейност под вълните. Подводните вулкани изригват разтопен материал, който бързо се охлажда от морската вода, втвърдява се и образува солидна възвишения, която могат да излизат над морската повърхност.
Източник: iStock
Така през 2021 г. още един остров възниква в Япония заради на изригването на подводния вулкан Фукутоку-Оканоба.
Страната буквално е огнище на вулканична активност, тъй като се намира в част от света, известна като Тихоокеански огнен пръстен. В него се помещават 452 вулкана и две трети от вулканите, активни от последната ледникова епоха насам. Около 90% от земетресенията в света и 81% от най-силните земетресения изобщо се намират на трасето на пръстена.
Това е един от геоложките и географски фактори, които обясняват защо Япония има толкова много острови. Преди 2023 г. се смяташе, че официалният им брой е 6 852. Повторно преброяване по-рано тази година обаче показа, че вероятно числото е два пъти и повече по-голямо - приблизително 14 125.