Изпепеляваща гореща вода. Серни извори. Басейни с разяждаща киселина и изгаряща пара. Звучи не особено приятно, даже никак. Въпреки това депресията Данакил, намиращ се на територията на Северна Етиопия е истнски геоложки хит за любопитните туристи.
Синьо-изгарящата лава и яркожълтите извори може да са психеделична атака за очите, но са и впечатляващо проявление на континенталното разцепване. Депресията Данакил се намира на пресечна точка на три тектонски плочи и се е развила в резултат на раздалечаването на континентите Африка и Азия, което е довело до разкъсване и вулканична дейност. Ерозията, заливането от морето, издигането и свличането на земните пластове са изиграли своята роля в образуването на това странно място.
Горещият, колоритен терен неслучайно е спечелил прозвището "Вратата към Ада", макар от векове да се е използва от хората за добиване на сол, а в последствие се превръща в популярна туристическа дестинация.
Според Обсерваторията на NASA, постоянно потъващият пейзаж в депресията Данакил означава, че един ден тя ще се напълни с вода и ще се образува голямо езеро или може би дори нов океан. Но засега на повърхността ѝ бълбукат по-страшни неща. В терена се намира вулканът Гада Але, разположен на около 287 метра и е част от веригата вулкани Ерта Але. Това е стратовулкан - съставен от слоеве втвърдена лава и пепел, в които кипи огромно кратерно езеро от изгарящи течности и газове.
Горещата и негостоприемна среда е какофония от гледки и миризми, най-примамливите от които сякаш се намират в серните части на Далол - най-ниският "спящ" вулкан в света. Солена равнина около него е осеяна с извори и кратери в почти неонови нюанси на зелено, оранжево и жълто.
Красивите цветове се дължат на уникалния терен, в който се срещат морска вода и вулканични минерали, като сяра, желязо и мед. Въпреки че бълва комбинации от хлор и серни газове, изследователи откриват още през 2017 г., че във водите на Далол може да виреят живот, макар и в много малка степен, различни форми на живот.
Според учениете има бактерии, живеещи във водите, които се класифицират като "полиекстремофили", тъй като могат да понасят едновременно екстремни температури, соленост и киселинност.
"Средата е много екстремна", казва пред Би Би Си Барбара Кавалаци от Университета в Болоня, Италия, която провежда периодично експедиции в Данакил от 2013 г. насам. "Средно температурата там около обяд може да достигне 48 градуса. Веднъж тя достигна дори 55", казва още тя, цитирана от IFL Science.