През последните години науката потвърждава това, което австралийците-аборигени, най-старата непрекъсната жива култура в света, винаги са знаели: регионът Пилбара в Западна Австралия е сред най-старите места на Земята.
Пилбара започва да се формира преди повече от 3.6 милиарда години, а нейният пейзаж от наситени червени земи и безкрайни панорами, я прави едно не само древно, но и уникално място. Размерът на Пилбара е приблизително два пъти по-голям от Великобритания, но с население от едва 61 хиляди души, това е един от най-рядко населените региони на Земята.
Учените установяват, че огромните образувания на Пилбара от богати на желязо скали, образувани преди съществуването на кислород и самия живот, са най-добре запазеният пример за най-древната земна кора в света. Докато се смята, че други глобални находища на желязо са се образували по подобно време, повърхността на Пилбара остава непогребана и необезпокоявана от геоложки катаклизмични събития.
Източник: iStock
"Уникалното в пейзажа на Пилбара е не само възрастта на района, но и невероятното му състояние на запазеност", каза Мартин Ван Кранендонк, професор по геология в Университета на Нов Южен Уелс, който прекарва години в картографиране и изучаване на Пилбара.
Според Ван Кранендонк скалата на Пилбара е толкова древна, че не съдържа вкаменелости в структурата си, но въпреки това върху нея са открити вкаменени доказателства за най-старите форми на живот на Земята.
Източник: iStock
През 1980 г. близо до Мраморния бар в Пилбара са открити изкопаеми строматолити (слоести варовикови образувания от натрупани отложения от микроорганизми, най-често включващи цианобактерии) на 3.45 милиарда години. Тези микробни общности на цианобактерии са съществували за първи път, когато условията на Земята не са могли да поддържат никаква друга форма на живот, изграждайки луковични структури, подобни на рифове, докато освобождават кислород чрез фотосинтеза.
Източник: iStock
На юг от Пилбара в басейна Хамлин близо до залива Шарк се намира най-обширната жива система от строматолити в света, която все още процъфтява Това е едно от само двете места на Земята, където съществуват живи морски строматолити.
Въпреки че районът на Пилбара изглежда като полусуха пустиня, в него се намира един от най-красивите национални паркове в света. Изсечен от земята от милиарди години бавна ерозия, неземното великолепие на националния парк Кариджини се намира дълбоко в неговите древни клисури и отвесни пропасти, където сред набраздените скали са разположени красиви водопади и кристално чисти водни дупки.
Източник: iStock
Пилбара все още разкрива нови тайни за ранните условия на Земята и живота на първите жители на региона. Докато новите открития за това колко дълго Пилбара е била непрекъснато обитавана изненадват учените, за коренното население това е нещо, което винаги са знаели. А именно, че животът и всичко започва точно тук - от Пилбара.