Светът се променя с шеметна скорост. Почти всеки ден ни се случва да се изумяваме, че нещо, което е съществувало, когато сме били деца, днес вече го няма. Дори не смеем да си представим как е изглеждало мястото, където живеем в момента преди милиони години.
Нова интерактивна карта на света обаче ни предоставя точно тази услуга, като ни позволява да проверяваме съвременни адреси и наблюдаваме как са изглеждали в рамките на 750 милиона години от историята на планетата.
Тази страхотна 3D карта е по идея на Иън Уебстър, който е куратор на изключително впечатляващата Dinosaur Database. Преди 240 милиона години например, по време на ранния Триаски период, се появяват първите динозаври. Тогава планетата е доминирана от свръхконтинента Пангея, в който трудно можем да се ориентираме от днешна гледна точка.
Благодрение на Уебстър обаче, който наслагва картата с модерни политически граници, дори можем да търсим днешните адреси, за да определим конкретните им местоположения преди милиони години. Можем да превъртаме напред и назад във времето, или да сменяме континентите. Картата се простира от преди 750 милиона години до XXI век и благодарение на нея можем да наблюдаваме как се променя всяко едно кътче от Земята през различните геоложки периоди.
Източник: iStock
Картата на Древната Земя се предлага с някои интересни функции, включително кратко описание на избрания период в долния десен ъгъл и възможност за премахване за спиране на въртенето на планетата. С помощта на мишката пък ориентираме картата по наш избор.
Конкретни периоди от време могат да бъдат избрани с помощта на падащо меню в горната част. Друго падащо меню ни позволява да преминем през определени етапи от еволюцията на живота, като появата на първите сухоземни животни или първите човекоподобни, уточняват от Gizmodo.
Пишейки в Hacker News, Уебстър обяснява, че е изградил визуализацията с отворен код чрез адаптиране на GPlates, проект, който предоставя на геолозите настолен софтуер, необходим за изследване на тектоничните данни.
"Изумен съм, че геолозите събраха достатъчно данни, за да видя как е изглеждал домът ми преди 750 милиона години, така че реших, че и вие ще искате да се насладите на своя", пише той. Системата показва сравнително точни резултати, но Уебстър пояснява, че точките от графиката трябва да се считат за приблизителни, защото "очевидно никога няма да можем да докажем абсолютната правилност".