Винаги много сме се дразнили, когато отидем да пазаруваме и видим по средата на паркинга на супермаркета зарязани пазарски колички. Винаги сме се и чудили защо някои хора не ги оставят на място.
Причините, разбира се, може да са много. Може купувачът да е твърде далеч от мястото, където се паркират количките, може да има дете, което затруднява връщането, времето може да е лошо или може да има физически ограничения, които правят връщането му предизвикателство. Другият вариант е да вярва, че част от работата на работните в супермаркета или магазина е да върнат на мястото вече използваната количка.
Според Mental Floss обаче изследване, публикувано в списание Science през 2008 г., дава основателна причина от научна гледна точка.
Според проучването, хората, които връщат количките, в повечето случаи са мотивирани от социален натиск - те се страхуват от неодобрителен поглед от страна на другите и в никакъв случай не искат да бъдат първите, които оставят количката си, без да я върнат.
Източник: iStock
Но хората не са задължително свързани с такива фактори. Желанието да се приберат вкъщи, да останат с детето или да не ги намокри дъждът, се противопоставя на социалните норми и ги кара да постъпят по този начин. Ако има и един, който е зарязал количката си на неподходящото място, за другите е по-лесно да последват примера му.
Така учените установяват, че хората са по-склонни да изоставят социалния ред, ако средата, която ги заобикаля, вече проявява признаци на пренебрегване.
mephisto
на 31.05.2020 в 02:41:04 #2Съвестта и чувството за отговорност не означават социален натиск и страх от неодобрение. Просто някои от нас съзнават че липсата на ред води до хаос, а на останалите - липсват първите 7 години....
kyp_kamo_nanyp
на 29.05.2020 в 23:38:45 #1Глупости! Оставят ги, за тяхно удобство и заради бакшиша от монетата вътре в ключалката който е един вид награда за този който я върне.