След като няколко месеца трябваше да си стоим вкъщи, в момента всички искаме само да обикаляме паркове и планини и да се радваме на пролетната красота на природата. И не говорим само за растителността, която се събужда за нов живот, а и за животните, много от които точно по това време на годината се радват новото си потомство.
Точно затова е много вероятно по време на някоя от планинските ни обиколки да се натъкнем на малки сърнета и еленчета. Незнайно защо първосигналната реакция на повечето хора е да "спасяват" животинчета от тези видове, когато ги намират сами в гората.
Професионалистите от природните паркове и ловните стопанства на територията на страната предупреждават туристите да не прибират малките, мислейки си, че са изоставени от майките си, защото вместо да им помагаме, всъщност им вредим.
Източник: iStock
От Национален парк "Централен Балкан" уточняват, че кошутите и сърните скриват новородените, когато се хранят или когато усетят опасност - независимо дали става въпрос за приближаване на хищник, или на човек. Майките обаче стоят наоколо, много близо до малките си, макар и да не ги виждаме и просто чакат опасността - тоест ние, да се махнем оттам.
Ако видим малките сърни и еленчета да стоят, без да мърдат, това не е защото нещо им има и се нуждаят от помощ, а защото това е техният естествен защитен механизъм.
Източник: iStock
Новородените в никакъв случай не трябва да се пипат и да се местят. Колкото по-бързо се отдалечим от малките, ако ги видим, толкова по-малко ще стресираме и тях, и майката. Само ако наистина сме сигурни, че малкото животинче е ранено и наистина се нуждае от ветеринарна помощ, само в този случай може да бъде взето от мястото си.
Все пак, ако не сме сигурни какво точно е състоянието на сърнето или еленчето, по-добре е да не го пипаме, а да се свържем с горското или ловно стопанство в общината, в която сме го намерили, за да потърсим помощ от специалисти.