Всички знаем колко важна е оралната хигиена за здравето не само на зъбите, но и на червата, имунната система и организма като цяло. Изучавайки оралния микробиом на стотици хора, учени от Университета в щата Колорaдо (Денвър, САЩ), откриват общи неща при всички здрави хора. И те са свързани с устната ни хигиена, т.е. зависят от нас.
Оралният микробиом са всички микроорганизми, включително бактериите и гъбичките, обитаващи устната кухина. За да разберат каква е връзката между него и начина ни на живот, учените изучили оралния микробиом на 366 посетители на Денвърския природо-научен музей.
Посетителите на музея, изявили желание, дават проби от устната кухина и са отговорили на редица въпроси за здравето, самочувствието, начина си на живот и навиците. В проучването взимат участие 181 възрастни и 185 деца и подрастващи на възраст от осем до 17 години. А резултатите от изследването са публикувани в списание Scientific Reports.
Източник: iStock
Генетичният анализ на оралния микробиом показва, че навиците, свързани с хигиената на устата, влияят съществено на състава на обитаващото я бактериално съобщество, а този фактор влияе на свой ред на състоянието на целия организъм.
При хората, които отговарят, че не само редовно мият зъбите, но ползват и конец за зъби, в устната кухина има много по-малко патогенни бактерии, способни да предизвикат инфекциозни заболявания.
Източник: iStock
Причинителят на периодонтит, патогенната бактерия от рода Treponema, значително по-често се открива в устата на хората, които повече от година не са посещавали зъболекар, в сравнение с тези, които са били на лекар в последните три месеца.
Оказало се също така, че при децата и подрастващите съставът на оралния миробиом зависи от пола (при момчетата и момичетата е различен) и от теглото.
Децата със затлъстяване имат по-различен микробиом от тези с нормално тегло. При децата със затлъстяване, също като при възрастните, които рядко посещават стоматолог, е по-високо и нивото на бактериите, които предизвикват периодонтит.
Източник: iStock
И още едно откритие на учените е, че при хората, които живеят заедно, оралният микробиом на практика е един и същ. В устната кухина на членовете на едно семейство може да се намерят едни и същи редки бактерии, които не се срещат често в големи количества в други популации. Това означава, че не трябва да се подценява ключовото влияние на средата, която ни обкръжава, върху микробните съобщества, населяващи човешкия организъм.
Учените са уверени, че почистването на зъбите правилно и редовно, ползването на конец за зъби и посещенията при стоматолога са трите най-важни неща, които ще помогнат да поддържаме здравето на зъбите си, а и на целия организъм, пише Здоровье.