Живеем в смутни времена, в които едно драматично световно събитие е последвано от следващо. Информационният поток за тях ни залива от всякъде 24 часа в денонощието и, дори да не го осъзнаваме, това влияе на психичното ни здраве.

Снимка 565973

Източник: iStock

"Знаем от редица изследвания, че постоянният досег с новините, особено ако са по повтаряща се тревожна тема, е свързан с психологически стрес", казва Дейна Роуз Гарфин от Университета Ървин в Калифорния.

А стресът, причинен от информационния поток, за съжаление влияе отрицателно не само на психическото, но и физическото ни здраве. От списание SELF ни дават няколко съвета как да ги съхраним в ситуации, в които сме заобиколени от тревожни новини.

Храна и вода

Снимка 550959

Източник: iStock

Потънали в новините, можем да забравим за се храним редовно и да пием достатъчно вода. А пренебрегването на тези две нужди може да повиши кортизола ни още повече. Затова, независимо от това какво се случва по света, трябва да се погрижим за хидратацията и диетата си.

Почивка

Същото важи и за съня. Колкото по-малко спим, толкова по-склонни сме към тревожност и негативни мисли. Затова най-добре да се погрижим да си изградим хигиена на съня и да се придържаме към нея.

Здравословна доза информация

Снимка 565974

Източник: iStock

В несигурни времена като настоящите понякога падаме в капана на информацията - надяваме се, че колкото повече четем по дадена тема и рефрешваме постоянно новините, толкова по-подготвени ще сме. Случващото се по света обаче в повечето случаи е извън нашия контрол и е по-добре да се погрижим за нещата, които можем да контролираме като грижата за себе си и близките си.

Всяко нещо си има граници

Включително четенето на медии и скролването в социалните медии. Най-добре да си поставим такива сами - например да преглеждаме Facebook, Twitter, Instagram само веднъж на ден за ограничено време. А можем да си определим и дни, в които напълно да "избягаме" от информационния поток.

Ирина Шейк, войната и публикацията й, че ще дари на Червения кръст на Украйна

Ирина Шейк ще дари за Украйна

Повече за позицията на рускинята

Да помогнем

Нормално е да се чувстваме безпомощни, когато се сблъскаме с ужасяващи събития като войната в Украйна например. Начин да се справим с това усещане е като се опитаме да помогнем чрез действия, с които всеки гражданин разполага. В конкретния случай това означава да се включим в протестите срещу войната, да дарим средства или материали на Червения кръст и други организации, които подпомагат пострадалите, да предложим услугите си като доброволци в различни акции за подпомагане на бежанците.