Три четвърти от изпражненията ни се състоят от вода, а по-голямата част от останалото е храна, която тялото ни не е усвоило. След като излязат от храносмилателната система, изпражненията обикновено са с нюанс на кафяво, независимо от външния вид на всичко, което сме яли и пили. Причината да имат този цвят е защото съдържат химикал, който тялото ни произвежда.
Химичното вещество, наречено стеркобилин, е продукт на разграждането на хемоглобина - желязосъдържащ протеин в червените кръвни клетки, който позволява на кислорода да се пренася из тялото.
Без серкобилин изпражненията ни вероятно ще изглеждат бледи или дори бели. Това е така, защото повечето от химикалите, които придават на храната много различни цветове, се разграждат напълно в храносмилателния процес.
Източник: iStock
Червените кръвни клетки живеят само около 120 дни, преди да бъдат заменени. Тъй като съдържащият се в тях хемоглобин се разгражда, се произвежда жълт протеин, наречен билирубин. Билирубинът в крайна сметка си проправя път до черния дроб през кръвоносната система, модифицира се и след това се секретира в тънките черва от черния дроб под формата на жлъчка.
Жлъчката, която е жълто-зелена течност, помага на тялото ни да смила и абсорбира мазнините. Макар и тялото да абсорбира и да използва наново част от билирубина, докато храната ни се придвижва из тънкото черво, останалото количество от него се превръща в стеркобилин, от който нямаме нужда.
Източник: iStock
Именно този стрекобилин се комбинира с нещата, които сме си хапнали, и оцветява нашите изпражнения в кафяво. Разбира се, изпражненията не винаги са кафяви. В зависимото от нещата, които сте приели както и от скоростта, с които се придвижват през тялото ви, те могат да имат и други цветове. Така например ако имате диария, то тогава цветът на изпражнението ще е по-скоро зелен или жълт, тъй като ще съдържа по-големи количества жлъчен сок, отбелязват от IFL Science.