През приключилата на 14 юли седмица в Европа беше достигнат праг на консумация, който звучи доста стряскащ - консумираното до този момент количество риба в ЕС е годишното количество, което може да се добие от Средиземно море.

Промяната в цвета на водата в Черно море – на какво се дължи и опасна ли е за хората

Промяната в цвета на водата в Черно море – на какво се дължи и опасна ли е за хората

Фитопланктонът - полезни водорасли, които могат да причиняват и вреди

Сега, за да задоволят нуждите на потребителите, Италия, Гърция и други страни от южна Европа, трябва да прибегнат до внос. Това показва анализ на неправителствената организация WWF.

Всяка година Европейският съюз залага количество риба, позволена за търговски риболов - определят се колко тона от всеки вид може да бъде уловен, за да се осигури устойчивото му възстановяване.

Снимка 674349

Източник: iStock

Това количество обаче очевидно няма връзка с това колко риба искат да ядат европейците. Средно гражданин на ЕС изяжда по 24 кг риба на година, в страните около Средиземно море количеството е различно - около 33 кг на година.

Да, средиземноморската диета може да е полезна и рибата да е здравословна храна. При настоящето положение обаче европейците ще трябва да преосмислят хранителните си избори, защото няма изгледи количеството риба в Средиземно море да се увеличи.

Снимка 644478

Източник: iStock

Популациите на много видове са застрашени заради безотговорния риболов от предишни години, както и от глобалното затопляне. Последното е причина за инвазивни видове от по-топли води да се населват в Средиземно море и да превръщат местните видове в своя плячка, пишат от IFLScience.