Докато според книгата с рекордите на Гинес стъпаловидната пирамида на Джосер е най-старата в света, научен доклад от преди няколко месеца опровергава това твърдение и посочва друга като построената преди най-много време - Гунунг Паданг в Индонезия.

Гунунг Паданг - новата най-старата пирамида, която се намира в Индонезия

Това ли е новата най-древна пирамида в света

Египетските първенци са детронирани

Според откритите археологически доказателства, тя датира от 25 хиляди години пр.н.е, което води и до логичните подозрения дали построяването ѝ е дело на човешка ръка или не. С този въпрос се занимава и ново изследване на учени от Indonesian Institute of Sciences.

В него подробно е описано, че "ядрото на пирамидата се състои от прецизно изваяна масивна андезитна лава" и че "най-старият строителен" елемент на пирамидата "вероятно е възникнал като естествен хълм от лава, преди да бъде изваян и след това архитектурно обвит".

Снимка 678943

Източник: iStock

Това води до извода, че пирамидата Гунунг Паданг първоначално е възникнала вследствие на естествени природни процеси, а след това човешката дейност само е обогатила и дооформила нейната структура.

Но се обръща внимание и на "напреднали зидарски умения, датиращи от последния ледников период", което, според учените, опровергава разпространеното схващане, че подобни умения древните хора придобиват едва след появата на селското стопанство преди около 11 хиляди години.

Пирамида, Свалбард и какво знаем за съветския град в норвежкия архипелаг

Съветският град-призрак в арктическа Норвегия

Далеч на север, където времето сякаш е спряло

И други изследователи, занимавали се с анализ на забележителността в Индонезия, подкрепят теорията, че тя не е дело на човешки труд - поне не в по-голяма степен. Доказателство за това е и липсата на находки, които носят отличителни белези на човешка дейност - като въглен или костни фрагменти, пояснява Indy100.