В сезона на дългите отпуски повечето българи се отправят към родното Черноморие, където очакват да намерят така жадуваната цяла година почивка. За съжаление проблемът с чистотата на водата в Черно море поставя на масата и въпроса безопасно ли е да се къпем в нея.

Точно в този контекст преди няколко седмици в сайта на БНР Варна бе публикувана статия за сателитни снимки на NASA, които показват, че цветът на водата в Черно море при границата с Румъния е променен - от тъмносиня тя е станала изумрудено зелена.

Оказва се, че причината за това е масовото размножаване на фитопланктон. Но самият факт, че водата е променила цвета си, звучи плашещо и поражда много въпроси, чийто отговори решихме да потърсим от специалист.

Снимка 672705

Източник: MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

Какво точно се случва в Черно море в момента

Според Радослава Бекова, доктор по Биологически науки към Института по океанология към БАН, промените в Черно море, повечето от които негативни, се случват от 60-те години на миналия век. Промишленият риболов с тралове (изключително инвазивен метод, директно унищожаващ дънните местообитания), замърсяването от земеделската дейност с торове и пестициди и липсата на пречиствателни станции са довели до влошаването на екосистемата на морския басейн. "Помощ" оказва и вливането на големи реки като Дунав, Днепър и Днестър, през които в морето попадат чужди видове организми (рапанът, някои видове ктенофори).

Но пък доктор Бекова смята, че след въвеждането на рестриктивни мерки Черно море е започнало да възстановява своя баланс.

"След въвеждането на много рестриктивни мерки по отношение на риболова (устойчиво управление на рибните запаси), изграждането на пречиствателни станции по крайбрежието, намаляването на замърсяването от индустриални и земеделски източници и намаляването на процесите на еутрофикация, причинена основно от органичното натоварване, Черно море започва да възстановява своя баланс, но някои видове така и не възстановяват популациите си (черноморската скумрия, атлантическата есетра, черноморската стрида и др)."

Колкото и оптимистично да звучи това, проблемите са налице и фитопланктонът се възползва.

Снимка 672701

Източник: iStock

"Цъфтежът и развитието на фитопланктона се влияят от процес, наречен еутрофикация. Той е предизвикан от обогатяването на морските води с биогенни елементи (съединения на азота и фосфора)", разяснява доктор Бекова.

Оказва се, че макар еутрофикацията да е естествен процес, той може да бъде повлиян от човешкия фактор.

"Анализът на данните в съвременния период (след 2001 г.), както и биооптичните свойства на Черно море от спътникови данни, установява намаление на концентрацията на хлорофила (пигмент от структурния състав на фитолнактона) в периода 2001 -2021 г. с около 1.4% годишно, особено забележимо в западната част на басейна.

По-високите температури през зимния сезон водят до по-ранното развитие и бум при фитопланктона. Този цъфтеж е по-силно изразен и видим от сателитни спътникови снимки в Северозападното крайбрежие на Черно море (Украйна, Румъния, България) - именно заради големия вток на сладководни води от посочените реки и слабата отточност на Черно море."

Доктор Бекова казва, че въпросният тюркоазен цвят се дължи на конкретен вид фитопланктон от род Emiliania. Но по-важното според нея е, че този вид фитопланктон е "напълно безвреден и няма данни да оказва директно негативно влияние върху морската околна среда".

Накратко за фитопланктона

Фитопланктонът представлява микроскопични едноклетъчни микроводорасли, които живеят в добре осветения повърхностен слой на водата. С него се хранят основно дребни животни като протозои, низши раци, миди и някои видове риби.

Но по-важното е, че фитопланктонът е отговорен за 50% от фотосинтетичната активност на Земята и за цели 80% от произведения кислород.

Снимка 672698

Източник: iStock

"По-голямата част от въздуха, който дишаме, е произведен от миниатюрните микроводорасли", разяснява доктор Бекова. "По единично те са невидими за човешкото око, но когато се струпат в близост до брега, оцветяват водата в най-различни цветове - от червено, кафяво и зелено до жълто и бяло. Оцветяването се получава поради присъствие в клетките им на фотосинтетични пигменти (хлорофил, каротеноиди, фикобилини и др.)."

Опасно ли е случващото се за хората

Глобалното затопляне и повишаващите се температури предизвикват по-дълги и чести цъфтежи на фитопланктона. "Вследствие на своите жизнени процеси те отнемат кислорода от придънните морски води, като по този начин има директен негативен ефект върху жизнената дейност на дънните организми."

Доктор Радослава Бекова казва, че някои видове могат да са токсични, но този, причинил оцветяването на водата в Черно море, не е от тях и не застрашава здравето на хората.

Снимка 672699

Източник: iStock

"Това е отдавна познат феномен и в дадения случай тюркоазеното оцветяване на морската вода не е нещо опасно."

Може да се предотврати случващото се

Проблеми като глобалното затопляне са сложни и не зависят само от нас, но според доктор Радослава Бекова има какво да се направи, за да се запази Черно море по-чисто.

"Необходим е контрол върху употребата на торове в селското стопанство, а също и създаването на буферни зони или ивици с растителност по протежение на реките. Такива зони биха помогнали за улавянето и филтрирането на оттока на биогенни вещества (основно азот и фосфор) към водата."

Правилното управление на пречиствателните станции за отпадни води също се оказва проблем, особено през летния сезон. "Отпадъците трябва да бъдат изхвърляни с внимание към околната среда и към това какво ще попадне във водата. Необходими са строги ограничения за изхвърлянето на хранителни вещества от промишлени източници", завършва доктор Бекова.

А на нас ни остава спокойно да се потопим в прохладните води на Черно море, да бъдем благодарни, че живеем в такива райски географски ширини, да пазим природата, водата и плажовете чисти и... да стискаме палци тази година новини за проблеми със замърсяването на морето от големите курорти да няма.