Човешката история почти винаги е била свързана с конете - животни, използвани за придвижване, за работа, като символ на социален статус, за храна и дори просто за компания. А отношението на човека към тях се е базирало или на наказания и страх, или на уважение и подкрепа.
На вторите две залага методът Natural Horsemanship, който макар да набира популярност в последните години в България, не е нещо ново. Има достатъчно доказателства, че индианците са използвали този естествен и ненасилствен начин за комуникация с конете, който се базира на познаването на психологията на животното.
"Взаимното доверие и уважение са от съществено значение за връзката между човека и коня", казват Христо Шаллиев и Надя Рийд. Двамата работят с коне от дълги години, но през 2019 г. създават конюшнята HorseNook в близост до София, където прилагат всички правила на Natural Horsemanship.
Източник: HorseNook
"Опънахме електропастири, сковахме първите четири бокса, застилахме манеж. Знаехме, че ще има предизвикателства и трудности, но бяхме подготвени", казват те и поясняват, че с конете са свързани от толкова години, че дори не помнят първия си досег с тези животни.
В момента в HorseNook се провеждат обучения, както и терапия с коне основно от породата куортър хорс, които са спокойни, интелигентни и атлетични. "Но в стадото ни живеят и хафлингер, андалускийска, дунавска, мустанг, каракачанска, английска и миксирани породи. А талисмана на конюшнята е мулето Мед Мишка."
Независимо от породата обаче за Надя и Христо най-важно остава уважението и доверието към животното. "Вярваме, че отношенията, които конете поддържат помежду си в стадото, са най-естествените, и се опитваме да взаимстване поведенческите норми в комуникация ни с тях от тях."
Което не означава, че всеки, който прави същото, моментално става добър ездач или хорсмен, както казват в Horsenook. "Необходимо е време за наблюдение на коня и стадото, нужно е време и за себенаблюдение: какъв ефект върху коня имат езикът на тялото ни, поведението, настроението, личните ни убеждения и страхове... Има и една последна съставка: усет. Ако можехме да я затваряме в буркани и продаваме, щяхме вече да сме милионери."
Конюшнята на Христо и Надя предлага обучение на коне и на ездачи, хорсменшип консултации и семинари, терапия чрез езда, курсове за оцеляване с кон, както и възможности за фотосесия с конете на Horsenook.
Източник: HorseNook
Какви са наблюденията ви - става ли ездата популярно хоби в България и какво намират хората в контакта с конете?
Абсолютно да! Вече има много различни дисциплини, както в класическата, така и в уестърн ездата. Всеки намира по нещо в себе си, което конят запълва. Едни искат да скачат, други да са бързи, трети да танцуват, четвърти да са издържливи, пети да гонят крави, или пък просто да се разхождат в гората, или галопират по полята.
Кои са най-драстичните случаи, с които сте се сблъсквал, когато сте бил повикан за консултация и рехабилитация на "проблемни" коне?
Всички случаи с коне за рехабилитация са различни, но 99% от проблемите са породени от човешка намеса. Хвърляли са ме, разнасяли са ме, хапали са ме. Разковничето е да разберем на какво са симптоми тези поведения, какво се случва в главата на коня и как да го адресираме. Страх, липса на респект или съвкупност от двете са възможните варианти.
Едно от атрактивните занимания, които предлагате, е оцеляване с кон. Бихте ли описал как преминава едно такова обучение?
Доста хора не знаят четирите посоки на света, какво остава да си запалят огън. Затова "Езда и оцеляване" обръща внимание на няколко съвсем не трудни, но потребни умения. Да излезеш от града, от офиса, за да влезеш на кон в гората изгражда увереност извън зоната на комфорт. А точно от това са направени истинските приключения.
Ако трябва да избирате да работите само с коне, или само с хора, на какво ще се спрете?
С коне. Но с всеки кон върви и поне един собственик, така че нямаме особен избор.
Какво предстои пред вас и конюшнята през следващите месеци?
Подготвяме се за второто подред състезание по рейнинг (каубойска обездка) в България, тренираме млади коне и подготвяме няколко интересни клиники, и отворени тренировки. Пет години след създаването на Horsenook смеем да твърдим, че сме организирани във всички ранчерски направления, като постоянно се раждат нови идеи и начинания.