Безжичните слушалки са несъмнено удобни и дават повече свобода. Но излъчват и радиация. А опасенията, които предизвиква тя, са свързани с поставянето им в близост до мозъка.

Истина или остарял мит - причиняват ли наистина мобилните телефони рак

Истина или остарял мит - причиняват ли наистина мобилните телефони рак

Нова позиция по спорния от десетилетия въпрос

Според някои експерти дългосрочното излагане на радиочестотно (RF) лъчение може да има последици за здравето. Други учени пък са на мнение, че няма повод за тревога.

Къде всъщност е истината

Преди да отделим внимание на изследванията, фокусирани върху възможността безжичните слушалки да крият реални рискове за здравето, нека уточним, че не всяка радиация е еднаква. Електромагнитният спектър варира от нискоенергийно до високоенергийно излъчване. Към долната част на спектъра попада именно радиочестотното (RF) лъчение, срещано при микровълните и радиовълните, което се смята за нейонизиращ вид радиация.

Безжичните слушалки използват именно нейонизиращо радиочестотно лъчение с ниска мощност. Същият тип лъчение всъщност се излъчва от мобилни телефони и Wi-Fi рутери. И за разлика от високоенергийното йонизиращо лъчение (рентгенови и гама лъчи), за което се знае, че причинява увреждане на клетките, нискочестотното нейонизиращо лъчение се счита за по-безопасно. И въпреки това според някои проучвания то все пак може да крие известни рискове.

Снимка 705363

Източник: iStock

Една от възможните опасности, свързани с безжичните устройства, е за повишения риск от рак и по-точно глиома - вид мозъчен тумор. Според друго проучване пък тези устройства могат да се отразят негативно на мъжката плодовитост и репродуктивно здраве, като навредят на качеството на спермата, нарушат клетъчния метаболизъм и причинят оксидативен стрес.

Друго основно опасение от употребата на безжични слушалки, е от загубата на слух. То се основава на проучване, според което загубата на слуха е значително по-често срещана в ухото, до което хората допират мобилния си телефон по време на разговор.

Някои учени са наблюдавали също, че радиочестотното лъчение може да стресира клетките ни - буквално. А оксидативният стрес може да доведе до клетъчно увреждане и е рисков фактор за различни здравословни заболявания, включително възпалителни и рак.

Снимка 705364

Източник: iStock

Въпреки че според някои изследвания продължителното излагане на радиочестотна радиация може да увеличи рисковете за здравето, все още няма убедителни доказателства, че конкретно безжичните слушалките представляват опасност.

Проучвания, провеждани върху животни, са установявали връзка между радиочестотното лъчение и туморите, но резултатите са неубедителни и дори по-същественото - не са повторени върху хора. Освен това дори при работници, изложени на по-високи нива на радиочестота, не е открито ясно увеличение на риска от рак.

В допълнение към всичко това, мащабни проучвания върху използването на мобилни телефони също не са свързали убедително радиочестотното излъчване с мозъчните тумори или рака. А мобилните телефони излъчват много повече радиочестотна радиация от безжичните слушалки.

Успокояващите новини

Засега те са свързани с факта, че все още няма утвърдителни данни за това, че безжичните слушалки крият значителен риск за здравето. Но както при всяко нещо, умереността е ключова.

Радиацията, радиацинното излъчва и какво причинява на тялото ни

Какво причинява радиацията на тялото ни

Факти за лъчевата болест

Добре е да не прекаляваме с употребата им, да избягваме високата сила на звука, както и да не заспиваме със слушалки. Освен това е важно и да ги почистваме и дезинфекцираме, а не е излишно също да ги редуваме с използването на обикновени жични слушалки, пише Well and Good.