Един от най-големите митове в последните десетилетия на засилено технологично развитие е свързан с вредата от използването на мобилните телефони и вероятността то да води до развитието на тумори в мозъка. За подобен риск предупреди самата Световна здравна организация през 2011 г., когато определи устройствата като потенциално канцерогенни, т.е. причинители на онкологични заболявания.

Защо все повече млади хора се разболяват от рак

Защо все повече млади хора се разболяват от рак

И още една притеснителна тенденция

Сега екип от учени обединява усилия и извършва обширен анализ на данни от 63 изследвания, проведени от 1994 до 2022 г.. На базата на тях се стига до заключението, че не е открита пряка връзка между използването на мобилни телефони и рака, дори сред хората, които прекарват цял ​​ден в разговори или използване на своите смартфони.

Акцент са онкологичните заболявания на мозъка и слючените жлези, както и левкимията. Анализира се ефектът върху човешкото тяло от излагането на радиовълни като цяло и в това число се включват всички безжични технологии, които вече са навсякъде около нас.

Снимка 681330

Източник: iStock

А изводите могат да са едно голямо облекчение в днешния технологичен свят, в който със сигурност не можем без смартфона си. И въпреки сериозния бум в последните няколко десетилетия, няма отчетено значително увеличаване на случаите на изброените ракови заболявания, което е знак, че не устройствата ни са основната причина за тях.

Изводите от научния анализ са в подкрепа на актуалната позиция на СЗО и други здравни организации по света, които сега са обединени около мнението, че няма окончателни доказателства за неблагоприятни ефекти върху здравето от радиацията, използвана от мобилните телефони. Въпреки това обаче призовават за повече изследвания по темата, пояснява Daily Mail.

Навиците, с които можем да намалим риска от рак почти наполовина

Навиците, с които можем да намалим риска от рак почти наполовина

Факторите са много

Въпреки това мобилните телефони все още са клас 2B или "възможно канцерогенен" спрямо класификацията на Агенцията за борба с рака на СЗО. Предположенията са, че това ще се промени съвсем скоро - най-скоро в началото на следващата година, когато класификациите ще бъдат актуализирани.