Сезонните алергии са един от недостатъците на иначе така любимата ни проблем (е, и променливото време, разбира се). Ако страдаме от този здравословен проблем, със сигурност отрано сме заредили аптечката си с антихистаминови препрати и се надяваме този път да ни се размине по-леко. 

Пролетните алергии са тук - какво трябва да знаем за тях

Пролетните алергии са тук - какво трябва да знаем за тях

Другата страна на иначе красивия сезон

За алергиите лечение няма, просто можем да потиснем симптомите, за да живеем нормално - без хрема, сърбящи очи и други подобни екстри. И докато някои залагат преди всичко на традиционната медицина, други разчитат по-скоро на хомеопатията и натуралните средства за справяне с тях. А често сред тях се споменава и медът.

Американски учени от Feinberg School of Medicine към Northwestern University твърдят, че няма научни доказателства за това, че медът помага при сезонни алергии, освен няколко малки проучвания. Въреки това нищо чудно и ние да сме чували препоръката да консумираме от пчелния продукт, произведен в региона, в който живеем, за да облеекчим алергичните прояви.

Снимка 662620

Източник: iStock

А идеята е, че поглъщането на пчелния прашец, който се съдържа в меда, ще ни направи по-малко чувствителни при излагането му на открито сред природата. Учените обаче обясняват, че това на теория може да звучи логично, но на практика не е работещо, защото прашецът, който пчелите събират, е различен от този, който причинява сенната хрема.

Основният алерген са опрашваните от вятъра растения, които отделят микроскопичен прашец във въздуха. Това са треви, плевели и дървета. Пчелите не събират прашец от тези растения, така че той няма много общо с другия, който ни кара да кихаме и да си търкаме очите постоянно, пише NBC News.

Медът и правилният начин, по който да го съхраняваме - за да запазим ползите и вкуса му

Как да съхраняваме меда по-дълго

За да бъде най-вкусен и полезен

Така че консумацията на мед не може директно да ни помогне да се справим със сезонните алергии, но това въобще не значи, че трябва да го пренебрегваме. Все пак той има силни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и е полезен за здравето ни като цяло, а и ако се окаже, че май не сме с алергия, а с някоя настинка или вирус.