На прага на октомври сме и със захлаждането на времето все по-често се замисляме отново да започнем да си приготвяме топли ястия. В такива случаи обикновено се сещаме за супа, но пък рядко ни хрумва някоя нова рецепта, с която да разнообразим класическите пилешки и зеленчукови супи.
Но както добре знаем, въображението се отплаща и когато става дума за кулинария. Следната рецепта от delish всъщност е вдъхновена от едно традиционно италианско и любимо на мнозина хора по цял свят ястие - лазанята. Кой да предположи, че може да ѝ се насладим и като супа... Но резултатът е изненадващо приятно ароматна, сгряваща и засищаща супа, която определено бихме приготвяли често през студените месеци.
Какво ни трябва
- зехтин екстра върджин
- 350 г италианска наденица
- 1 връзка копър
- 1 средно голяма глава жълт лук
- 1 с.л. доматена паста
- 1 с.л. италианска подправка (смес от босилек, розмарин, мащерка, риган, магданоз и майорана)
- 1 консерва доматено пюре
- 4 чаши пилешки бульон
- ¾ чаша вода
- около 7 кори за лазаня
- 50 г настърган пармезан
- 250 г рикота
- листа босилек
Източник: iStock
Какво ги правим
В голяма тенджера на средно към силен огън загряваме зехтина и прибавяме наденицата. Готвим за около шест до осем минути, докато придобие златистокафяв цвят и междувременно разбъркваме с лъжица, за да не загори. След това вадим наденицата от тенджерата и я оставяме да се отцеди върху кухненска хартия. Запазваме около две супени лъжици от мазнината в тенджерата, а останалото изхвърляме.
След това на среден огън в същия съд слагаме нарязаните копър и лук, една ч. л. сол и ¼ ч. л. черен пипер. Готвим за осем до десет минути, докато омекнат и покафенеят и отново разбърквайки междувременно. После прибавяме доматената паста и италианската подправка и ги разбъркваме за около минута. Чак тогава идва ред на доматеното пюре, пилешкия бульон, водата и отцедената от мазнината наденица. Оставяме всичко да къкри под похлупак, за около 15 минути, докато леко се сгъсти. След това слагаме начупените кори за лазаня и отново оставяме супата да къкри, но този път без похлупак, за 12 до 14 минути, докато и корите се сготвят и междувременно разбъркваме. Подправяме със сол и черен пипер на вкус.
Тогава идва ред и на рикотата и настъргания пармезан, които смесваме в отделна купа заедно с ¼ ч. л. сол и щипка черен пипер.
Накрая вече можем да разпределим супата в купички за сервиране и отгоре да прибавим от сместа със сирена. За финал остава да овкусим с няколко капки зехтин и свежи листа босилек.