Австралия е най-бързо движещият се континент на Земята, разположен на върха на тектонична плоча, която се измества с около 7 сантиметра всяка година - това е някъде между скоростта, с която ни растат косата и ноктите.
За сравнение, земните маси се движат със средна скорост от около 1.5 сантиметра годишно. Австралия е пред конкуренцията, тъй като се впуска в своето движение на север. Технически казано, говорим за Индо-австралийската плоча - тектонична плоча, която включва континентална Австралия и остров Тасмания, плюс части от Нова Гвинея, Нова Зеландия и басейна на Индийския океан.
В крайна сметка (да речем, след няколко десетки милиона години) е възможно Индо-австралийската плоча да се разбие в дъното на Евразийската плоча около Югоизточна Азия и Китай, образувайки нов континентален масив, който някои са нарекли "Австразия". Този ход не е без исторически прецедент. Допреди 200 милиона години Австралия е била свързана с Гондвана, масивен суперконтинент, който е заемал по-голямата част от южното полукълбо.

Източник: iStock
При тази настройка Африканската плоча, Антарктическата плоча, Индо-австралийската плоча и Южноамериканската плоча са изгладени заедно. Междувременно Лавразия - включително по-голямата част от днешна Европа, Азия и Северна Америка, са се намирали заедно в Северното полукълбо. Важно е да запомним, че континентите на Земята са постоянно в състояние на (много бавен) поток.
Не го усещаме в ежедневието си, докато се скитаме из Земята, но повърхността на планетата не е толкова твърда, колкото изглежда. Тектоничните плочи непрекъснато се движат, някои се блъскат една в друга, други се раздалечават. Вместо твърда като скала сфера, друг начин да си представим Земята е като напукан път върху бавно движещ се конвейер.
Някои пукнатини се разширяват, други се притискат и цялата повърхност е в движение, просто е с твърде бавно темпо, за да се види. Колкото и бавен да е според човешките стандарти, той е достатъчно бърз, за да предизвика объркване в нашата технология. Инструментите за геолокация - като американската система за глобално позициониране (GPS), руската GLONASS, Galileo на Европейския съюз и китайската BeiDou, използват сателити за определяне на местоположения спрямо известни референтни точки.

Източник: iStock
Тези сателити обаче работят въз основа на фиксирани координатни системи, докато самата земна маса бавно се измества. С течение на времето това движение създава несъответствие между това къде според картите са местоположенията и къде са в действителност. До 2017 г. Австралия използва координати от 1994 г. В продължение на 23 години тя се разминава с тектоничната плоча с 1.6 метра, което ги принуждава да актуализират системата. Всъщност Австралия официално се е преместила с 1.8 метра на североизток, пише IFL Science.