Знаем, че на Земята има седем континента - всеки уникален по своите специфики. Но наскоро учени от британския University of Derby случайно откриха нов микроконтинент, за който се смята, че се е формирал преди цели 60 милиона години.
Малкото парче земя с дължина 400 км и широчина между 17 и 22 км се намира между Канада и точно под пролива Дейвис. С размерите си той не спада към най-малките подобни открития през годините. На него изследователите попадат случайно, докато правят анализ на активността на тектоничните плочи. И смятат, че именно тя е причината за формирането на въпросния микроконтинент.
Разцепването и формирането на подобни области е явление, което не е спирало и всяко следващо земетресение способства за разделянето на микроконтинентите. За учените обаче е по-интересно да разкрият повече за процеса на формирането им, за да знаят какво да очакваме в бъдеще. Така например от години се наблюдавa интересно явление в Африка, където плочите непрекъснато се раздалечават и се смята, че в един момент частите й могат да бъдат разделени от океан.
Scientists Found a Surprise New Continent Hiding Beneath Greenland | Popular Mechanics
— Owen Gregorian (@OwenGregorian) July 16, 2024
Where have you been this whole time?
- The discovery of a new primitive microcontinent between Greenland and Canada could help scientists understand how microcontinents form.
- Researchers… pic.twitter.com/Xu8cFYeWOw
За открития континент се смята, че е започнал да се формира преди 118 милиона години, когато се случват много размествани я района. Най-вероятно отделянето му се е случило преди около 60 милиона, пълното му разделяне пък около още 30 милиона години по-късно. И той, както и другите микроконтиненти, представлява "свързани региони на относително дебела континентална литосфера, отделена от основните континенти от зона на по-тънка континентална литосфера", обясняват учените, цитирани от Unilad.
Изследователите обясняват, че проливът Дейвид, в който се намира откритият микроконтинент, е с голяма концентрация на известни разломни структури и ясно дефинирани движения на плочите, които са предпоставка за формиране на микроконтиненти. Те са част от континенталната литосфера - част от външната кора на Земята, разделена на няколко тектонични плочи.
На дълбочина от 80 до 200 км под повърхността на Земята пък се намира полутечен слой скала, който вследствие на нагряване се стопява и води до втечняване на скалната маса. Когато това се случи, се предизвиква движение на тектоничните плочи, които се търкат една в друга в продължение на милиони години, предизвиквайки земетресения и вулканични изригвания. Случва се и отделяне на земна маса от основните континенти, която създава отделни микроконтиненти - точно като този, открит наскоро от учените.