Елените са сред най-разнообразните и адаптивни семейства бозайници, съществуващи в местообитания, толкова разнообразни, колкото мразовитите тундри на Свалбард и тропическите гори на Борнео. В света са известни 47 вида, включително еленът мунтжак (с неговите направо извънземни, разпръснати ароматни жлези) и наскоро откритият Pudella carlae, но кой от тях е най-големият?
Титлата за най-голям елен принадлежи на лоса (Alces americanus), като мъжките са с дължина 1.8 метра от копитото до рамото и 2.5-3.3 метра от носа до опашката. Това е едро животно, тежащо 450 килограма, което прави средностатистическия мъжки лос тежък колкото роял. Към този вече впечатляващ размер се добавят и огромните рога на животното, които могат да достигнат до 1.8 метра дължина.
Не всички лосове обаче са еднакви и аляският лос (Alces alces gigas) е най-големият от всички. Докато женските са сравнително дребни, най-големите мъжки екземпляри могат да тежат до 725 килограма. Според Книгата на рекордите на Гинес, най-големият от тях е достигнал колосалните 816 килограма и е бил 2.34 метра от копитото до рамото. За съжаление, това великолепно животно е намерило своя трагичен край през септември 1897 г., когато е е застреляно в канадската територия Юкон.
Лосовете предпочитат по-студен климат, отчасти заради големия си размер и отчасти заради своята козина. Името "лос" се превежда като "животно, което яде клонки" на алгонкин, езикът на местните народи в Северна Америка. Това отново е свързано с големия им размер. Недостатък на височината им е, че яденето на трева се превръща в предизвикателство. Вместо това те дъвчат листата, кората и клонките на дървета и храсти.

Източник: iStock
Аляски лос
Лосовете са член на голямо семейство животни, наречени еленови - група, която включва лосове, северни елени и мунтжаки, и е местна за всички континенти с изключение на Австралия и Антарктида. Почти всички видове - с единственото изключение на китайския воден елен, притежават (изненадващо пухкави) рога, въпреки че това е до голяма степен мъжка черта. Женските северни елени са единствените женски елени, които носят тези аксесоари, необичайна особеност, за която се смята, че се е развила, за да им помогне да защитят хранителните си запаси по време на сурови зими.
Въпреки че елените имат репутацията на срамежливи и страхливи, те могат да бъдат изненадващо опасни, ако не се отнасят с тях внимателно. Всъщност, Национален парк Йосемити наскоро нарече своите елени от "най-опасните" животни в парка, пише IFL Science.

Източник: iStock
Пуду
Макар че аляският лос може да е най-големият жив екземпляр от тези предимно вегетариански същества, той не е най-големият известен вид елен. Вече изчезналият гигантски елен или ирландски лос (въпреки че технически не е лос) е бил два метра исок от копитото до рамото и е притежавал рога с ширина три и половина метра. Въз основа на вкаменелостите се смята, че еленът е съществувал в Европа преди между 400 000 и 8000 години, което означава, че е имал вземане-даване с нашите ранни човешки предци.
Междувременно титлата за най-малък елен отива при елена пуду. Тези миниатюрни същества се срещат в горите на Чили и Аржентина и са високи само 73 сантиметра.