Близо четири години след появата на Covid-19 експертите по обществено здраве вече твърдят, че въпросът не е дали ще има друга пандемия, а кога.
Затова от Yahoo Life се допитват до мнението на експертите за това откъде може да дойде тя. Ето какво споделят по въпроса.
Вируси
Най-вероятният източник на една евентуална нова пандемия са именно вирусите. И най-вече тези, предавани по респираторен път, тъй като той е най-ефективен.
Източник: iStock
Вероятен резервоар за вируси с пандемичен потенциал са животните, а тъй като хората навлизат все повече в местообитанията на животните чрез обезлесяването се дава възможност животинските вируси да се адаптират към човешки гостоприемници. Примери за това са средноизточният респираторен синдром, възникнал при камили, тежкият остър респираторен синдром - при дребни бозайници, ХИВ - при шимпанзета.
Някои експерти твърдят, че следващата пандемия най-вероятно ще се появи от вирус, произхождащ от прилепи - които имат най-голям дял зоонотични вируси сред бозайниците.
Бактерии
Холерата, причинена от бактерията Vibrio cholerae и бубонната чума, от Yersinia pestis са едни от най-известните примери за това колко опустошителна може да бъде една пандемия. Но експертите казват, че днес е малко вероятно да видим пандемии от такъв мащаб, причинени от бактерии. Причина за това са добрата инфраструктура и санитарни мерки. Обикновено патогените, които успяват да се предават дори в среда, в която хората имат изградени хигиенни навици, като честото миене на ръцете, са вирусите.
Източник: iStock
Все пак бактериите в световен мащаб стават все по-устойчиви на антибиотици - нещо, което причинява много болести и смъртност. Антимикробната резистентност се счита за истинска глобална заплаха за общественото здраве. А проучване установява, че най-малко 1,27 милиона смъртни случая се дължат на тази резистентност през 2019 г.
Гъбички
Често гъбичната инфекция е подценявана, но реално тя представлява съществена заплаха за здравето. Според специалистите много вероятно в скоро време ще се появи нов вид гъба, която през следващите 20 години може да е отговорна за хиляди смъртни случая годишно.
Източник: iStock
Световната здравна организация публикува първия си списък с гъбични патогени през миналата година в отговор на повишената заплаха от инвазивни гъбични заболявания. Candida auris, например, е открита за първи път при хора през 2009 г. и оттогава са идентифицирани стотици хиляди случаи по света. Тя е силно устойчива на лекарства и фатална при една трета от пациентите. Вероятно е успяла да се адаптира и да зарази хората, благодарение на глобалното затопляне.
Все пак, малко вероятно е да преживеем гъбична пандемия от мащаба на пандемията Covid-19. Факт е, че никога не се е случвало, така че е много малко вероятно да се случи в бъдеще. Биологичното предимство на вирусите и бактериите пред гъбичките е, че те се репликират много по-бързо - което им позволява да се разпространяват по-лесно. Един вирус може да има милиони копия само за един ден.