Водата покрива над от 70% от Земята, а 96,5% от тази вода се съдържа в океана. Може би заради това експертите не са единодушни по отношение броя на океаните на нашата планета.
Според Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) има само един световен океан, тъй като цялата водна среда е свързана по някакъв начин. Офциално обаче има четири географски дефинирани океански басейна: Атлантически, Тихи, Индийски и Северен ледовит океан.
Но през 2021 г. National Geographic Society добави още едно ниво на сложност към този дебат, като обяви пети океан в студените води около Антарктика - Южен океан.
Източник: iStock
Международната хидрографска организация обаче, състояща се от 98 държави-членки и отговаряща за границите на океаните, все още не е признала Южния океан, тъй като не е получила пълно съгласие от своите членове.
Докато другите океани се определят спрямо континентите, с които граничат, Южният океан се характеризира със своето течение от запад на изток, известно като Антарктическо циркумполярно течение. Това уникално течение циркулира водите, които заобикалят Антарктида, като същевременно извлича и вода от Атлантическия, Тихия и Индийския океан, чрез което подпомага "транспортирането" на топлина по света.
''Това е нещо като големия конектор, който свързва другите океани", каза Франк Нитше, морски изследовател от в Колумбийския университет, който е изучава Южния океан от десетилетия.
Източник: iStock
Ветровете в този регион допринасят за феномен, наречен upwelling, при който студена, богата на хранителни вещества вода се издига до морската повърхност. Веднъж на повърхността, водата абсорбира въглерод от атмосферата, преди да потъне обратно надолу. Това прави Южния океан един от най-големите абсорбатори на въглерод на Земята - според проучване на НАСА от 2021 г.
И макар привидно да е по-лесно да се мисли общо за нещата и да се приеме теорията за глобален океан, все пак определянето на различни региони помага по-лесно да бъдат разрешавани проблемите в тях.
А и обикновеният човек се често се затрудняват да разбере големите океански предизвикателства, които са толкова мащабни по обхват. Докато много по-лесно би проумял мислят повече за това, което има в "задния си двор", пише Live Science.