В кой момент от нашата еволюция човечеството започва да се бори с концепцията за смъртта и да маркира своята смъртност с гробове? Трудно е да се каже без знанието на някой, пътуващ във времето, но можем да научим много от археологическата история на ранните човешки погребения.

Тъмният обичай на „нощен лов“ на жени - странната традиция на Бутан

Тъмният обичай на „нощен лов“ на жени - странната традиция на Бутан

Това се случва в източните части на Хималайското кралство

Някои от най-ранните доказателства за умишлени погребения идват от пещерата Qafzeh в Израел, където има 25 човешки гроба, обхващащи десетки хиляди години. Смята се, че телата са умишлено погребани тук, поради десетките погребални предмети на мястото, като миди и реликви, оцветени с червена охра.

Най-старият от скелетите датира най-малко преди 100 000 години, според проучване от 1993 г., въпреки че други статии предполагат, че те може да е на 130 000 години.

Снимка 679334

Източник: iStock

Това датиране може да се счита за изненадващо ранно, тъй като е много преди горния палеолит (приблизително 50 000 до 12 000 години) - период, когато доказателствата отразяват как човешкото поведение е станало значително по-сложно под формата на абстрактно мислене, символично поведение и технологично развитие.

Сентинелци: това ли е най-изолираното безконтактно племе на Земята

Най-изолираното безконтактно племе на Земята

Малкото, което знаем за тях

Погребенията често се хвърлят в класа на "напредналите" поведения, заедно с неща като създаване на произведения на изкуството и носене на лични орнаменти, тъй като намекват за осъзнаване на абстрактни концепции, индивидуална идентичност и непостоянство. Истината обаче може би не е толкова ясна.

Погребенията в пещерата Qafzeh са били на Хомо сапиенс, но другаде в околния регион можем да намерим също толкова стари доказателства за погребения от нашия сестрински вид, неандерталците, които може да са погребвали умишлено своите мъртви преди около 120 000 години.

Снимка 679336

Източник: iStock

В Африка има конкретни доказателства за човешки погребения, които датират преди поне 78 000 години. Проучване от 2021 г. идентифицира погребението на младо дете от Хомо сапиенс в пещера близо до бреговете на Източна Африка в съвременна Кения, предоставяйки ясни доказателства, че погребението е умишлено.

Ако сме фенове на научните документални филми в Netflix, може би сме наясно със сензационната поредица UNKNOWN: Cave Of Bones. Тя се фокусира върху работата на палеонтолога Лий Бергер в южноафриканската пещера "Изгряваща звезда", който твърди, че е открил доказателства, че изчезнал човешки роднина с малък мозък, наречен Хомо наледи, е погребал мъртвите си преди повече от 240 000 години.

Въпреки че тези разкрития са повече от интригуващи и впечатляващи, проверка на статиите на Бергер установява, че доказателствата са "непълни и неадекватни" и са широко отхвърлени от по-широката научна общност.

Снимка 679337

Източник: iStock

Погребенията обаче може да са само малка част от по-широката картина. Днес много култури по света практикуват погребални ритуали, които не оставят следа чрез ефективно освобождаване на физическото тяло от Земята, най-вече кремация и разпръскване на пепелта (или изхвърлянето й в космоса). Има и "небесни погребения", практикувани в Тибет и други части на Азия, където човешки трупове се оставят на върха на планината, за да се разложат или да бъдат събрани от лешояди.

И двете практики са пропити с ритуална сложност, но оставят малко следи, да не говорим за физически доказателства, които ще продължат хиляди години, за да бъдат изучавани от бъдещите хора.

Също така си струва да се има предвид, че погребенията не винаги показват някакво "дълбоко" разбиране на смъртността. Лесно е да си представим, че погребенията са започнали като начин да се пазят труповете далеч от чистачи или да се контролират болестите и миризмите, свързани с разлагащите се тела.

Снимка 679335

Източник: iStock

Независимо от това, въпросът кога хората са започнали да погребват мъртвите си е централен за нашето разбиране за себе си, тъй като бележи ключов крайъгълен камък в развитието на когнитивните способности, социалната сложност и може би дори нашето разбиране за смъртта, пише IFL Science.

Рязане на пръсти, мумифициране и обвивки на пениса - странните обичаи на индонезийското племе Дани

Рязане на пръсти, мумифициране и обвивки на пениса - странните обичаи на индонезийското племе Дани

Разни племена, разни обичаи

В статия със заглавие от 2016 г. на тема "Любовта и смъртта в каменната ера", авторът Мери Стинър заключава: "Погребението може да разкрие първия демонстрируем ритуализиран мост между живите и починалите в човешката еволюционна история."