Преди дни Илон Мъск съобщи, че според новите планове на SpaceX, първата безпилотна мисия до Марс трябва да е след две години, а след още две и първите хора да стигнат до Червената планета. Планирането на мисията за покоряването й обаче не оставя на заден план останалите мащабни проекти на космическата компания.
Преди броени часове тя се похвали с поредния си голям успех. Той е свързан с мисията Polaris Dawn, в която участват четирима ентусиасти за космическа разходка, които не са астронавти, но са работещи за и със SpaceX, а един от тях е милиардерът Джаред Айзъкман. Те потеглиха към Космоса рано тази сутрин, а изстрелването на ракетата Falcon 9 с капсулата Crew Dragon бе предавано на живо в социалната мрежа Х. Това се случи след няколко отлагания на полета в последните дни на август.
Космическата "екскурзия" ще продължи пет дни, а преди излитането от компанията трябваше да се убедят, че ще има благоприятни метеорологични условия и за него, защото се случва на платформа в океана. Това е фактор от същество значение, защото кацането обратно се отложи по някаква причина, членовете на екипажа могат да останат без кислород, защото запасите са достатъчни за максимум 5-6 дни.
Polaris Dawn is go for launch pic.twitter.com/tx1gUyZjZr
— SpaceX (@SpaceX) September 10, 2024
За да навлезе в орбита на земята, космическият кораб разви скорост от 27 358 километра в час. А когато достига нужната скорост, капсулата Crew Dragon се отдели от ракетата носител. И този успех (поне досега) е наистина исторически, защото това е полетът, който ще достигне най-високо от мисията Аполо преди 50 години досега.
Polaris Dawn and Dragon at 1,400 km above Earth – the farthest humans have traveled since the Apollo program over 50 years ago pic.twitter.com/rRDeD1dY1e
— SpaceX (@SpaceX) September 11, 2024
Ще има подобрен и още един рекорд - за най-достигнала жена в Космоса. На третия ден космическите туристи трябва да са достигнали разстояние от 700 км от планетата ни. Най-далечната точка, която ще достигнат пък е цели 1400 км. А това ще постави четиримата членове на екипажа в доста екстремните условия на космическия вакуум.
Той може да доведе от повреда в техниката, както и до разхерметизиране на капсулата, но от SpaceX успокояват, че са взели всички необходими превантивни мерки, пояснява CNN. Друго голямо предизвикателство за мисията е огромното количество радиация в орбита и извън нея, което се цели да бъде избегнато заради негативните последствия върху екипажа. Не са изключени и сблъсъци с малки или по-големи отломки от астероиди и друг вид космически боклук - още един пресметнат от космическата компания риск.