В редица страни по света железопътният транспорт е най-развитият и използван, а когато говорим зa иновации, със сигурност Китай се нарежда на челните места в тази категория. Азиатската страна може да се похвали с едни от най-бързите влакове, а поредният амбициозен проект отново привлече вниманието.

От Европа до Африка на релси и под вода - първият подводен влак, който ще свързва континентите

От Европа до Африка на релси и под вода - първият подводен влак, който ще свързва континентите

И какво общо има Световното по футбол с проекта

Всички сме чували за свърхзвукови самолети, а в Китай не само са чували, но и в близко бъдеще ще се возят на свръзвукови влакове. В експлоатация вече са две линии, които използват технологията на магнитната левитация - Changsha Maglev и Shanghai Maglev. По тях мотрисите се движат с помощта на магнитни сили.

Те не се докосват до релсите, а между тях и трасето има въздушна възглавница. И тъй като единственото триене е това с въздуха, тя успяват да достигнат сравнително високи скорости над 100 км/ч. А след дълги тестове в Китай започна и строителството на третата маглев (съкратено от магнитна левитация) линия, която се очаква да позволява скорости до 1000 км/ч - колкото на свръхзвуков самолет.

Целта е в близко бъдеще из цялата страна да бъде изградена мрежа, позволяваща придвижването по земя с тази скорост като по-екологичната алтернатива на авиотранспорта. За да се постигне това обаче трябва да се изградят не само трасетата, но и специални тунели, в които ще се придвижват мотрисите, наречени Т-Flight. По този начин съпротивлението на въздуха да бъде сведено до минимум и максималната скорост ще бъде реално постижима без външни влияния.

Отсечката между градовете Чанша и Лиуян в провинция Хунан е с дължина едва 50 км, а започналото й изграждане ще струва цели около 1.5 милиарда долара. Тя ще бъде и продължение на линията Changsha Maglev - първата официално функционираща линия по специалната технология за комерсиални цели в света. А когато бъде завършен, този амбициозен проект със сигурност ще влезе в историята, защото най-високата скорост, развивана от влакове до този момент, е около 640 км/ч, обяснява Daily Mail.

Технологията за магнинта левитаци не е нова за Китай, където се използва от близо две десетилетия, но доста ограничено. На този етап влаковете, които я ползват за задвижване, имат ограничена скорост до около 500 км/ч. Но плановете са с изграждането на вакумните тунели тя да успее да се повиши двойно. А китайските разработчици все още работят по проектирането на влакове, които биха издържали на подобна скорост и начин на придвижване, защото това се оказва голямо инженерно предизвикателство.

Технологията за тунели с вакум ни е позната и от проекта на Илон Мъск Hyperloop, където обаче идеята е за придвижване с лични електрически превозни средства. А тук става дума за обществен транспорт с много по-голяма добавена стойност за населението.

Dogu Express - 30-часовото пътуване с влак, което ни показва една различна Турция

30-часовият жп маршрут, който ни показва една различна Турция

Пътуване като никое друго

Междувременно и други държави по света не спират да работят по внедряването на маглев технологията в своите железопътни мрежи, но големите разходи и необходимите промени по инфраструктурата правят прехода дълъг, сложен и доста скъп. Сред тях са Германия и Япония. Азиатската страна може да се похвали с най-бързия създаден влак, който развива скорост от 603 км/ч, но все още не е пуснат в комерсиална употреба.