От китайците можем да очакваме всичко, а най-обичаме да се шегуваме, че са способни да направят реплика на всяко едно нещо, което съществува на този свят. Е, явно и на Слънцето могат...
Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) е китайски реактор за ядрен синтез, който постави нов рекорд за устойчиви високи температури, след като за повече от 17 минути работи при стойности, пет пъти по-високи от тези на Слънцето.
Той достигна температура от 70 000 000 °C по време на експериментите, предават местни агенции. А това е сериозна крачка напред към крайната цел, с която се разработва експерименталното устройство - да достави почти неограничена чиста енергия чрез имитация на естествените реакции, протичащи в звездите.
#China's Experimental Advanced Superconducting Tokamak (#EAST), also known as the "Chinese artificial sun", has achieved a plasma temperature of 100 million degrees Celsius lasting for 1,056 seconds, hitting a new record, according to the Hefei Institutes of Physical. (1/2) pic.twitter.com/vMwQZ0gQBu
— CGTN Global Business (@CGTNGlobalBiz) December 31, 2021
Технологията за ядрен синтез се смята за Светия граал в производството на чиста енергия. Все още обаче сме далеч от момента, в който тя ще работи ефективно в условия, различни от лабораторни.
Възпроизвеждайки физиката на реалното Слънце, реакторите за ядрен синтез обединяват атомни ядра, за да генерират огромни количества енергия, която може да се превърне в електричество, обяснява Independent.
#China- The Chinese "artificial sun," the experimental advanced superconducting tokamak (EAST), has achieved a continuous high-temperature plasma operation for 1,056 seconds in the most recent experiment, the longest time of operation of its kind in the world.
— Mete Sohtaoğlu (@metesohtaoglu) January 3, 2022
pic.twitter.com/6fZOu1GxT3
Голямото предимство на технологията е, че не изисква полезни изкопаеми и не се отделят отпадъчни материали, за разлика от процеса на ядрено делене например. Физиците също така твърдят, че има много по-малък риск от екологична катастрофа.
Проектът EAST, който вече струва на Китай повече от 800 милиарда долара, ще продължи експеримента до юни. Китайският реакторен екип също така ще предостави техническа подкрепа за друг мегапроект за термоядрен реактор, който в момента се изгражда в Марсилия, Франция. The International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) ще бъде най-големият в света, когато бъде напълно завършен.
Великобритания също има планове да построи електроцентрала за ядрен синтез като част от своята "зелена индустриална революция", като миналия месец беше обявен кратък списък от пет места за обекта. Проектът Spherical Tokamak за производство на енергия (STEP) има за цел да създаде концептуален дизайн до 2024 г. и да достави енергия до домовете на хората през четвъртото десетилетие на този век.
budnasyvest
на 09.01.2022 в 12:42:03 #1Тия китайци с техните измишльотини ще подпалят света, брахме страх, когато тяхна космическа станция без контрол се беше устремила за приземяване към Замята, какво ли ни чака в бъдеще.