Китай представи първата в света устойчива на разтопяване атомна електроцентрала, постигайки новаторски и потенциално трансформиращ подвиг в областта на ядрената енергия.
Централата, разработена от изследователи от университета Цинхуа, представлява голям скок напред в безопасността на ядрената енергия, която беше подложена на щателно наблюдение след катастрофалния срив в ядрената централа Фукушима в Япония преди повече от десетилетие.
Ядреното делене, което запалва ядрени централи, генерира екстремна топлина, която крие значителни рискове, ако не се управлява правилно. Поради тази причина традиционните ядрени централи са изправени пред риск от разтопяване. Ако охладителните системи в тези инсталации се повредят, реакторите могат да прегреят, което потенциално да доведе до експлозии и освобождаване на опасна радиация.
Източник: iStock
Новата китайска централа използва иновативен дизайн, наречен "реактор с камъче" (pebble-bed reactor), за да намали риска от разтопяване. За разлика от повечето реактори, които използват вода за охлаждане, този използва газ хелий, който може да се справи с много по-високи температури.
И вместо големи горивни пръти, той използва малки графитни сфери с размер на билярдна топка, пълни с малки частици ураново гориво. Тези сфери са предоставени от немската компания SGL Group и са изключително устойчиви на топлина. Материалите, използвани в този реактор, могат да издържат на много високи температури, до 950C, без да се стопят.
Източник: iStock
Конструкцията на реактора гарантира, че той няма да прегрее до опасно ниво, дори ако охладителната система се повреди. Хелиевият газ и графитните сфери естествено разсейват топлината. Ако реакторът стане твърде горещ, той автоматично забавя ядрената реакция, предотвратявайки всяка възможност за разтопяване.
През 2011 г. ядреният реактор във Фукушима се сблъска с рядък проблем, при който както редовното, така и резервното електрозахранване на охладителната му система спряха да работят, причинявайки разтопяване.
Източник: iStock
Въпреки че реакторите с камъче не решават напълно проблема с ядрените отпадъци, формата на горивото позволява множество възможности за изхвърляне на отпадъци. Крайната цел на Китай е да премахне или значително да намали отпадъците чрез рециклиране на отработеното ядрено гориво.
Двата реактора на централата, които се разработват от 2016 г., могат да генерират по 105 мегавата мощност. Ядрената енергия предлага голям и надежден източник на нисковъглеродна енергия, помагайки за намаляване на емисиите на парникови газове и за борба с климатичната криза. Но безопасността винаги е била основна грижа.
Източник: iStock
Новият китайски дизайн не може да бъде адаптиран към съществуващите ядрени реактори, но може да послужи като план за по-безопасни бъдещи електроцентрали. Разработването на иновативната ядрена централа е част от по-широкия стремеж на Китай да увеличи доставките на ядрена енергия и да намали зависимостта от въглища, които все още са основният източник на енергия за страната, пише Independent.