Всички сме минали по този път - от маниакално следене на теглото всеки ден, до скриване на кантара на възможно най-недостъпното място, за да не го виждаме с месеци. Така е, борбата с излишните килограма понякога е жестока.
Когато искаме да отслабнем, най-важното нещо е да се сприятелим с тялото си, да го обичаме 100 процента такова, каквото е, да приемем предизвикателството и да застанем лице в лице с кантара.
Но дори и тегленето си има правила. Как да се теглим правилно, за да следим теглото си, отговорите дават диетолози пред Healthline. Ето кои са те.
Източник: iStock
1. Веднъж седмично
Когато е налице прогрес, изкушението да се качваме на кантара всеки ден е голямо, но не бива да го правим. Няма причина да се теглим повече от веднъж седмично. С ежедневните промени във водното съдържание, телесното тегло може да се променя драстично всеки ден, казва Рейчъл Файн, лицензиран диетолог. "Претеглянето по едно и също време седмично ще ни даде по-точна картина."
2. Сутрин
Когато теглото ни варира, не бива да скачаме на кантара, след като сме изпили бутилка вода или сме се нахранили. За най-точно тегло, трябва да го правим веднага след ставане. "Претеглянето сутрин е най-ефикасно, защото сме имали достатъчно време да усвоявим и преработим храна", казва Лорън О'Конър, регистриран диетолог.
3. По един и същи начин
Ако искаме цифрата на кантара да е точна, трябва да сведете разликите до минимум. Ако се претегляме голи едната седмица, а на следващия път сме с дрехи, цифрата на кантара ще бъде различна - но това няма да има нищо общо с това колко сме отслабнали или напълнели. Важно е да бъдем последователни, за да няма неприятни разлики.
4. Следим напредъка
Претегляме се веднъж седмично. Виждаме цифрата на кантара да намалява. Но ако наистина искаме да имаме най-голяма полза, трябва да проследите напредъка си и най-вече на какво точно се дължи той.
Така ще получим по-добра цялостна картина за това какво се случва с тялото ни. Ще ни помогне да си създадем навици, да се уверим, че нещата се движат в правилната посока и също така ще ни мотивира да продължим, когато искаме да изоставим диетата и целите си например.
5. Без кантар
Ако той не ни кара да се чувстваме по-добре, ако ни прави безпокойни, по добре да го разкараме. За хора с хранителни разстройства или нарушени хранителни навици, кантарът в дома може да бъде напълно ненужен. По-добре да се посъветваме с диетолог и да насочим енергията към други неща, които ни правят здрави и щастливи.