Хиляди души в света умират годишно, покосени от мълнии. За съжаление и у нас не е рядкост. Пресен пример за това е инцидентът от преди няколко дни, при който мъж на 47 години и 11-годишно момиче умират, след като са поразени от мълния в Стара планина в района на връх Купен.
С пикова температура от 27 760°C, която е почти пет пъти по-гореща от повърхността на Слънцето, за съжаление не е изненадващо, че мълнията може да бъде толкова смъртоносна. Но какво всъщност се случва с човешкото тяло, когато ни удари мълния? За да разберем ефектите от удара, първо трябва да разберем какво го причинява.
Как се образува мълнията
В резултат на топъл въздух, който се издига и охлажда, за да направи малки капчици вода, в крайна сметка се образува облак. Ако топлият въздух продължи да се издига, тези капчици образуват други, по-големи, които замръзват и се превръщат в ледени кристали. Те учвеличават размерите си, стават твърде тежки, за да бъдат задържани в облака, и могат да паднат на земята като градушка.
Източник: iStock
Докато нарастващите градушки се движат около облака, те се зареждат отрицателно, като се трият в по-малки положително заредени ледени кристали. Тъй като градушката се събира в основата на облака, тази област става отрицателно заредена, докато по-леките ледени кристали остават в горната част на облака с положителен заряд.
Частиците с отрицателен заряд се привличат към повърхността на Земята. Заземяващите обекти като дървета и други високи проводими структури намаляват разстоянието между отрицателно заредените частици и повърхността на Земята, което ги прави уязвими за удари. Когато привличането стане твърде силно, положително и отрицателно заредените частици се разреждат, причинявайки удар на мълния. Мълнията предизвиква бързо разширяване на топлината и въздуха, което предизвиква силен гръм, пише IFL Science.
Източник: iStock
Според The Met Office, мълнии удрят Земята приблизително 44 пъти всяка секунда и са близо 1.4 милиарда годишно. Макар и рядкост, смята се, че мълнията, удряща хора, наранява около 240 хиляди и убива 24 хиляди души всяка година по света.
Наранявания от удар на мълния
Пренасяйки 10 милиона волта енергия (за справка електропроводите носят около 100 000 волта), ударите на мълния могат да причинят сериозни щети на повечето системи в тялото. Най-често засегнатите са кръвоносната, дихателната и нервната.
Докато ударите от мълния могат да причинят мозъчен кръвоизлив, удари и дълбоки наранявания на тъканите, най-често съобщаваните смъртни случаи настъпват в резултат на сърдечен арест, когато токът на удара е нарушил естествения ритъм на сърцето. Противно на интуицията, прилагането на друг електрически шок с дефибрилатор, след като някой е бил ударен от мълния, може да увеличи шансовете му за оцеляване.
Източник: iStock
Ударите от мълния също могат да доведат до парализиране на дихателната система в резултат на силното течение. За да се избегне задушаване, е необходимо изкуствено дишане.
Увреждането на нервната система често води до временна парализа, която засяга долните крайници, както и нарушени рефлекси и продължаващи неврологични симптоми като депресия и тревожност.
Източник: iStock
Спукани тъпанчета, увреждане на очите и изгаряния по кожата също са чести поради интензивния звук, светлина и топлина, които могат да причинят запалване на дрехи и коса. За тези, които оцелеят, се изчислява, че 74% страдат от някаква форма на дълготрайно увреждане, като това на мозъка причинява промени в настроението и паметта, а увреждането на нервите причинява хронична болка и проблеми с мобилността.
Въпреки че експертите не са напълно сигурни какво причинява неврологични проблеми от наранявания от мълния, се смята, че това е резултат от тока, който засяга тъканите в мозъка, и ефектите от травма с тъпа сила, причинена от рязката промяна на налягането.
Източник: iStock
Т. нар. фигури на Лихтенберг също са рядък страничен ефект от удари на мълния. Създадени, когато електрическите разряди преминават по повърхността на кожата или през изолационни материали, фигурите на Лихтенберг или "светкавичните цветя" създават сложни дървовидни шарки върху кожата. Смята се, че възникват в резултат на изтичане на течност в околната тъкан от увредени кръвоносни съдове.