Парите наистина карат светът да се върти, както се казва в популярното клише. Дотолкова човешкото общество е свикнало с паричните средства, че идеята за живот без тях звучи абсолютно немислимо. Почти толкова, колкото да научим животните да използват валута.
Всичко обаче се променя през 2005 г., когато двама изследователи от Йейлския университет в САЩ представят основната концепция за парите на седем маймуни капуцини. И експериментът им достига неочаквани резултати.
Икономистът Кийт Чен и психологът Лори Сантос решават да направят опит, в който научат маймуните как да купуват грозде, ябълки и желе, използвайки малки жетони като валута. Експериментът се провежда в контролирана среда - просторна лаборатория.
Източник: iStock
Разбира се, обучението на животните е продължително - на Чен и Сантос са нужни месеци наред, за да научат капуцините как да разменят жетоните за храна.
След като маймуните схващат основната концепция, изследователите въвеждат различни цени за отделните артикули, за да видят дали това ще бъде отразено от животните. За тяхна голяма изненада, те бързо разбират идеята да купуват най-евтините хранителни продукти, за да се възползват максимално от парите си. С други думи, те се научават как да правят бюджет.
И въпреки че маймуните никога не са се опитали съзнателно да пазят парите си, все пак една от тях е решила да открадне цял купа, пълна с жетони. След това на изследователите се е наложило да преговарят, използвайки хранителни продукти, за да си ги върнат.
А най-шокиращото откритие от всички е фактът, че маймуните капуцини сами решават да обменят жетони за секс помежду си.
Всичко това може само да ни убеди, че всъщност сме много по-близо до животните, отколкото дори бихме искали да признаем. Или пък косматите ни братовчеди от животинското царство са по-"човешки" от това, което си представяме, както пише The Daily Digest.