По-малко от 24 часа, след като беше обявена за издирване, Биляна Петрова беше открита мъртва в София. 31-годишната майка на две деца, едното от които на няколко месеца, е страдала от паник атаки и следродилна депресия.
Психолозите предупреждават, че това състояние, предизвикано от драстичните промени в ендокринната система на родилките, често се неглижира. "Следродилната депресия е сериозна психическа болест на мозъка", коментира психиатърът д-р Анета Аничкина в ефира на Nova.
Тя казва, че е важно да се направи консултация възможно най-рано и да се потърси психологическа помощ. А когато пациентката има суицидни мисли, никога не бива да бъде оставяна сама.
Източник: iStock
Следродилната депресия се проявява до година след раждането и засяга от 4% до 25% от родилките. За да се диагностицира, симптомите й трябва да продължават повече от две седмици.
Най-честите от тях са обострено чувство на тъга, отчаяние, резки промени в настроението, страх и тревожност, чувство за вина и срам. Те са съчетани с проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит, постоянна умора.
Повечето от тези симптоми за характерни за депресията като цяло, но при следродилната се появяват и други, като например усещането, че не сме добри майки, че не успяваме да установим връзка с бебето и че трябва да "избягаме" от новата роля на майка, поясняват от болница Вита.
Източник: iStock
Начините една млада майка да се справи със следродилната депресия е да получава пълната подкрепа на семейството и близките си, която се изразява в поемане на част от задълженията й, предоставянето й на възможност да се наспи и воденето на окуражителни разговори.
При по-тежки случаи е препоръчителна възможно най-ранна консултация с психолог, който ще прецени дали е нужно да бъдат назначени медикаменти от рода на антидепресантите, съветват от УНИЦЕФ.