Идеята, че умереното пиене може да е полезно, датира от 1924 г. В продължение на десетилетия научни изследвания показват, че умереното пиене е по-добро за здравето на повечето хора, отколкото липсата на алкохол изобщо, и дори може да им помогне да живеят по-дълго. Нов анализ на повече от 40 години изследвания заключава, че много от тези проучвания са погрешни.
Анализът установява, че рисковете от преждевременна смърт нарастват значително при жените, след като пият 25 грама алкохол на ден, което е по-малко от два стандартни коктейла, съдържащи 44 мл алкохол, две бири от 355 мл или две чаши вино от 148 мл, уточняват от New York Times.
Рисковете за мъжете нарастват значително при 50 мл алкохол на ден. Новият доклад, който анализира повече от 100 проучвания на почти пет милиона възрастни, не е предназначен да разработи препоръки за пиене, а да коригира методологичните проблеми, които измъчват много от по-старите наблюдателни проучвания.
Източник: iStock
Тези доклади последователно установяват, че умерените пиячи всъщност ги грози доста голям риск от настъпване на преждевременна смърт именно заради честата и продължителна употреба на алкохол през годините.
Според д-р Стокуел, един от водещите автори на изследването, сравненията на умерено пиещите с непиещите са погрешни по много причини. Проучванията през годините например доказват, че умерените пиячи са склонни да бъдат умерени във всички отношения. Те обикновено са по-богати, по-вероятно е да спортуват и да се хранят здравословно и е по-малко вероятно да имат наднормено тегло. Те дори имат по-добри зъби, твърдят учените.
Източник: iStock
"Става дума за много и различни странични фактори, които предпазват здравето им, които обаче нямат нищо общо с употребата на алкохол", категоричен е д-р Стокуел.