Хлябът и всякакви други печени тестени изделия, включително сладкиши като бисквити, торти и пайове, са сред най-консумираните хранителни продукти и присъстват в кухнята на всяко домакинство. Макар и вкусни, недостатъкът им е, че нямат голяма дълготрайност и често се случва да трябва да ги изхвърлим, тъй като са се развалили, преди да сме успели да ги изядем.
За да избегнем разхищението на храна, а и да се наслаждаваме на любимите си печива по-дълго, е важно да ги съхраняваме правилно. Ето как да го правим така, че да удължим максимално трайността им.
В зависимост от вида на тестените изделия
Когато става въпрос за начина на съхранение на тестените изделия, той изцяло зависи от вида им, което в голяма степен предопределя и дълготрайността им. Торти и кексчетата е най-добре да консумираме в рамките на два до три дни, когато са още пресни и вкусът им е най-добър. В случай че не съдържат млечни продукти, можем да ги държим на стайна температура в херметически затворен съд - така ще запазим вкусовите им качества най-добре.
Източник: iStock
Печива като кроасани и хляб е препоръчително да консумираме възможно най-пресни, тъй като се развалят най-бързо. От друга страна, бисквитите, браунитата и десертните блокчета могат да останат свежи малко по-дълго - около два дни до седмица.
Съхранение в хладилник
Хладилникът е уредът, от който очакваме да запази хранителните продукти най-свежи. В голяма част това важи и за печивата. На хладно е подходящо да държим бисквити и торти, особено ако имат пълнеж или глазура на млечна основа - с крема сирене, бита сметана или маслен крем. Въпреки че по-ниската температура може леко да промени текстурата на сладкишите, тази стъпка помага да предотвратим по-бързото им разваляне.
Източник: iStock
Съхранение във фризер
Фризерът може и да ни се струва по-нетипичен метод за съхранение на тестени изделия, но отново можем да го приложим в зависимост от типа им. Хляб например може да замразим нарязан на филийки и да претопим преди хапване.
Всъщност замразяването може е наистина добър начин да удължим трайността на печивата, като е най-препоръчително всяко парче от продукта да опаковаме поотделно - например в хартия за печене или фолио. След това, поставени в херметически затворен съд, остават трайни до три месеца.
Източник: iStock
Опаковане преди съхранение
Опаковането и подбирането на подходящ херметически затворен съд за съхранение е ключово за дълготрайността на тестените изделия, тъй като те са по-склонни да застояват и да се развалят по-бързо при директен контакт с въздух и влажност.
Трябва да отбележим обаче, че фолиото не е идеалният вариант за дългосрочно съхранение. Причината е, че плътното увиване може да привлече влага, която да развали храната. Друг неподходящ начин за съхранение е увиването в платнени салфетки. Те, от друга страна, създават условия за размножаване на мухъл и други патогени, които са вредни за здравето.
Размразяване
В случай че сме сложили хляб във фризера, е добре да знаем и как да го размразим правилно преди да го консумираме. Първата стъпка е да го оставим да се размрази на стайна температура, защото така ще запази текстурата си. След това може да го претопим или запечем, пише Food & Wine.