Когато е на екскурзия в чужда държава, човек едва ли планира сред забележителностите, които ще посети, да е и местното гробище. Определено обаче бихме преосмислили тази идея, след като видим как изглеждат някои от най-известните и най-красиви гробища в света.

Напук на световната тенденция - 3 страни, които посрещат туристите с отворени обятия

Напук на световната тенденция - 3 страни, които посрещат туристите с отворени обятия

И до които се стига лесно от България

Разходка сред тихите алеи на Пер Лашез или Мирогой на фона на меките лъчи на зимното слънце ще ни накара да забавим крачка, да се вгледаме в себе си и да оценим живота, който имаме на този свят.

Гробището за некатолици в Рим

Снимка 693155

Източник: iStock

През XVIII век във Вечния град е отделено място за изграждането на гробище за чужденци, които не проповядват католицизма, а други форми на християнството. Някои от известните му "обитатели" са поетите Джон Кийтс и Пърси Биш Шели. Именно на гроба на Шели е една от най-прочутите статути символ на скръбта - "Ангелът на скръбта, ридаещ над олтара на живота" дело на американския скулптор Уилям Уетмор Стори, починал в Рим.

Гробището Мирогой в Загреб

Снимка 693150

Източник: iStock

Построено в полите на планината Медведница край хърватската столица, то ще бъде оценено от всеки почитател на добрата архитектура. Проектирано в нео ренесансов от австрийския архитект Херман Боле, Мирогой се гордее с впечатляващи аркади и много зеленина.

Skogskyrkogården в Стокхолм

Снимка 693154

Източник: iStock

Отново архитекти са отговорни за популярността на това гробище столицата на Швеция, което повече прилича на градски парк. Гунар Асплунд и Сигурд Леверенц трансформират бивша каменна кариера в минималистично по скандинавски гробище между полетата и гората.

Пер Лашез в Париж

Снимка 693152

Източник: iStock

Вероятно най-известното гробище в света отдавна е туристическа забележителност, което е доста фамозно предвид факта, че в началото на XIX век никой не е искал да бъде погребван там. Властите обаче предприемат хитра мярка - местят в Пер Лашез някои от известните френски мъртъвци като Молиер, Абелар и Елоиза. Традицията там да са погребани своеобразните звезди на своето време става причина парижкото гробище да е като магнит за туристите.

Старото еврейско гробище в Прага

Снимка 693153

Източник: iStock

Създадено още през XV век, то е мястото за последна почивка на еврейската общност в чешката столица в продължение на три века. Според сегашни данни на скромните му 10 хил. квадратни метра има 12 хил. оцелели надгробни плочи макар погребаните тук хора да са повече от 100 хиляди.

Окуноин в планината Коя

Снимка 693149

Източник: iStock

Най-голямото гробище в Япония е любопитно място, което съхранява вековни будистки традиции. Отворено през 835 г., в него има мавзолеи на значими за будизма и японската култура личности, както и над 200 хил. гроба, сред които са такива на будистки монаси и феодални владетели. На Алеята на фенерите светят над 10 хил. лампи, като се смята, че някои от тях не са угасвали повече от 1200 години.

Реколета в Буенос Айрес

Снимка 693148

Източник: iStock

На мястото на някогашна зеленчукова градина е изградено най-известното гробище в Аржентина, любим избор за вечен дом на заможните аржентинци. Това обяснява и наличието на пищни мраморни мавзолеи и скулптури, вдъхновени от европейските гробища, но в съчетание на латиноамериканската експресивност. Тук е погребана и Ева "Евита" Перон - легендарната първа дама на Аржентина лежи в строго охраняван, след като след смъртта й тялото й изчезва за 16 години. Какво се е случило с него остава мистерия и до днес, пишат Mental Floss.