Назаре на брега на Португалия е известен с това, че предизвиква едни от най-големите вълни за сърфиране на планетата, благодарение на уникалната дълбоководна геология, която се намира на морското дъно. 

1004 мм дъжд само за един ден - как се живее на най-влажното място в света

1004 мм дъжд само за един ден - как се живее на най-влажното място в света

Не е лесно да си от Маусинрам, Индия

СебастианЩудтнер печели световния рекорд за най-голямата вълна, сърфирана някога на 29 октомври 2020 г., когато успешно яхва вълна с височина 26,21 метра край брега на Прая до Норте, Назаре.

През последните около 14 години тази малка част от Атлантическия океан е мястото на множество световни рекорди за сърфиране на големи вълни - и има защо. Чудовищните вълни се заформят от каньона Назаре, подводен изкоп точно до брега на Назаре в източната част на Северния Атлантически океан.

Снимка 688117

Източник: iStock

Около 227 километра дължина и 5 километра дълбочина, каньонът минава перпендикулярно на португалския бряг и ефективно насочва мощните вълни, генерирани в Атлантическия океан към брега.

"Обикновено, когато големите вълни в открития океан се приближат до брега, те започват да забавят скоростта си чрез взаимодействие с океанското дъно. Въпреки това, в крайбрежието на Назаре океанските вълни се фокусират в подводния каньон, който сочи към брега, и не губят енергия, докато не достигнат близкия бряг. Когато вълните изплуват в началото на каньона, те достигат много плитко дъно и внезапно стават много високи", обясняват в книга от 2015 г. от университета в Коимбра в Португалия.

Снимка 688115

Източник: iStock

Възможни са по-големи вълни, въпреки че обикновено се срещат в много уникални ситуации. Една от най-високите регистрирани вълни се издига на 10 юли 1958 г., когато земетресение с магнитуд 7.8 разтърсва разлома Феъруедър в югоизточна Аляска, причинявайки 90 милиона тона скала да падне в залива Литуя.

Получените вълни са огромни. В част от залива вълните изглежда стигат  до надморска височина от 524 метра - това е почти колкото One World Trade Center, най-високият небостъргач в Северна Америка и Западното полукълбо.

Елена Димитрова - българката, която е сред най-популярните кайтсърфистки в света

Българката, която е сред най-популярните кайтбордистки в света

Елена Димитрова за най-големите ѝ постижения в кайтсърфа, за любимите дестинации и за живота в Занзибар

Изчислено е, че сблъсъкът с Чиксулуб, известен още като астероидът, който е убил динозаврите преди 66 милиона години, вероятно е причинил пръстеновидна вълна цунами с височина до 1.5 километра, която тръгва мястото, където днес е днешно Мексико, пише IFL Science.