Йодният дефицит води до редица неприятни здравословни проблеми. Йодът е химичен елемент, който участва в производството на хормоните, секретирани от щитовидната жлеза.
Най-застрашени от йоден дефицит са жените и децата. По време на бременност жената се нуждае от повишен прием на минерали и витамини. При недостиг на йод, може да настъпи дори увреждане на плода.
При децата пък недостигът на йод оказва влияние върху интелекта. Това е така, защото групата хормони, произвеждани от щитовидната жлеза, съдържащи и йод, са отговорни за развитието мозъка, наред с опорно-двигателна система и други жизнено важни органи. Следователно липсата на този хормон може да повлияе на интелигентността.
Източник: iStock
Йодният дефицит често се свързва се с умора, студени крайници, загуба на жизненост, затлъстяване, склонност към депресия и нарушения на слуха. Липсата на този важен елемент влошава качеството на кожата, ноктите, зъбите и косата.
Логично е да се запитаме от какво количеството йод се нуждаем. Всъщност, това зависи от възрастта, храненето, пола и теглото. От значение е и температурата на околната среда и дори сезонът. Специалистите смятат, че един до два микрограма на килограм телесно тегло са достатъчно и безопасно количество йод.
Източник: iStock
И тъй като често този елемент се намира в твърде малки количества в нашия организъм, е нужно да го набавяме и чрез храната. В най-големи количества се намира в морските дарове, риба и водорасли. Но тези храни са невинаги лесно достъпни. Затова имаме "под ръка" йодираната сол, която може да бъде известно решение, пише MSN.
Солта обаче е нещо, което трябва да използваме внимателно, тъй като тя натоварва тялото ни с натрий. Затова е по-добре да прибегнем до храни, в които макар и йодът да не е в големи количества, все пак биха ни били повече от полза. Такива са млечните продукти, минералната вода, яйцата, някои зеленчуци като спанак и броколи, гъбите и дори шоколадът.