Автомобилният сектор се развива постоянно и с всяка изминала година се правят някакви нововъведения, които да направят колите или по-безопасни, или по-екологични.

Една такава мярка, имаща за цел да намали вредните емисии, е автоматичната stop/start система. Иначе казано, когато автомобилът спре на светофар например, двигателят спира работа с цел пестене на гориво. При натискане на съединител (при ръчни скорости) или вдигане на крака от педала на спирачката (при автоматични) двигателят автоматично отново се стартира.

Тази система е измислена още през 70-те години, а по-голяма популярност набира през 80-те. Но в края на 2000-те се наложи още повече благодарение на управлението на Барак Обама. Въвеждането ѝ не бе задължително, но носеше допълнителни въглеродни кредити.

Снимка 751773

Източник: iStock

Сега обаче Доналд Тръмп и EPA (Environmental Protection Agency) решиха, че от нея вече няма смисъл, премахвайки допълнителните кредити, които тя носеше на производителите.

Основните доводи са, че системата е била изключително дразнеща за шофьорите и в крайна сметка тя  повече е носела вреда на колите, отколкото намалява вредните емисии. Освен това, се твърди, че автоматичната stop/start система е повишавала цените на колите с между 2000 и 3000 долара.

Това означава, че вече ще е изцяло в ръцете на автомобилните производители дали да имплементират тази технология в колите си. Но това ще даде отражение най-вече върху американския пазар, защото в Европа продължават стриктно да се спазват регулациите за намаляване на вредните емисии.