Със сигурност на всеки е познато онова неприятно усещане, когато точно си се настанал удобно на дивана и виждаш, че чашата с напитката ти е останала на масата и трябва да станеш отново, за да си я вземеш. Докато някои си купуват роботи за домашни слуги, а други използват за тази роля половинките си, трети подхождат по-креативно и създават маса, от която не сме знаели, че имаме нужда, преди да я видим.
Името на нестандартният модел е Carpentopod и е дело на нидерландски програмист и дърводелец Гилиъм Карпентър, на когото явно им е омръзнало да моли някой да им донесе бирата, а и много го мързи сам да си я вземе. А, както знаем, мързелът често ражда едни от най-великите идеи.
В случая идеята е за мебел с 12 крака, която се задвижва от мотор и управлява с помощта на дистанционно управление. Създателят й я описва в своя блог и дава повече обяснения за схемата, по която е я създал. А от кратки видеа в социалните мрежи виждаме как масата се придвижва бавно, но стабилно и най-важното е, че успява да не разлее нито капка бира.
This table moves—literally.
— Cohorte (@CohorteAI) September 21, 2024
Introducing the Carpentopod, a walking coffee table designed by Giliam de Carpentier.
Equipped with a custom-designed leg mechanism, this table can actually walk, thanks to software simulations that refined its movement. It’s an impressive fusion of… pic.twitter.com/Jv2Q6fSxiP
Дърводелецът определя нетрадиционната маса като "сравнително практична и естетически приятна за разполагане" в дома. Описва я и като "сливане на роботизираното с органичното" в лицето на дървения материал, от който е изработена конструкцията, обяснява Daily Mail.
А началото е един дизайн, разработен със софтуер, който се материализира благодарение на дърводелските му способности. Задвижването е с умен вътрешен въртящ се механизъм, който повдига единия крак, когато противоположният крак е на земята.
Carpentopod Walking Coffee Table: https://t.co/yrrb3ORQ8p pic.twitter.com/qwlQpp1YYX
— Toxel.com (@toxel) September 23, 2024
Когато масата трябва да промени посоката си на движение, се движат краката само от едната страна. По средата пък има място за кух централен "корем", който да съдържа електрониката, двигателите и батерията.
И въпреки че мнозина остана приятно изненадани от нестандартната идея на Карпентър, на този етап той само се хвали с това, което е успял да създаде, и не приема поръчки. Но току-виж големият интерес към Carpentopod го накара да превърне този експеримент в успешен бизнес.