Лятото е времето, в което както жените, така и мъжете, се стремят да поддържат кожата си хубава и гладка. И независимо дали имаме повече зони за обезкосмяване, какъвто е случаят при жените, или по-малко, какъвто е при мъжете, за да сме доволни от резултата, е добре да имаме предвид няколко неща.
Тъй като бръсненето си остава най-разпространеният и лесно достъпен начин за обезкосмяване, дерматолозите напомнят насоките, които е добре да следваме и изтъкват грешките, които не бива да допускаме.
Добре е да съобразим чувствителността на зоната
Не на всяка част от тялото ни кожата е еднаква. Кожата на краката например е по-дебела от тази в зоната на подмишниците или около слабините, която е по-тънка и по-чувствителна. И тъй като по-чувствителните зони трябва да се третират по-внимателно по време на бръснене, е добре да използваме по-плътен крем и да не забравяме да бръснем по посока на растежа на косъма, за да сведем до минимум дразненето.
Източник: iStock
Не трябва да бръснем в посока срещу растежа на космите
Въпреки че бръсненето в посока срещу растежа на космите дава по-гладък резултат, то и значително увеличава риска от нараняване на кожата и раздразнение. Може да се появят враснали косми, които пък могат да ни причинят дразнене, възпаление и евентуално инфекция. За да избегнем риска от тези неприятни последствия, е най-добре да се придържаме към бръснене по посока на растежа на косъма.
Добре е да използваме крем за бръснене
Нанесен преди бръснене, кремът ни е полезен, тъй като овлажнява космите и прави плъзгането на бръснача по кожата по-гладко. В случай че пък не разполагаме с такъв продукт, работа може да ни свърши и балсам за коса.
Източник: iStock
Не трябва да използваме самобръсначка с твърде много ножчета
Въпреки че самобръсначките с повече ножчета оставят кожата по-гладко избръсната, с тях е по-лесно да се порежем. Освен това не бива да минаваме през една и съща област твърде много пъти, тъй като това отново раздразва кожата.
Добре е да сменяме редовно ножчетата си
Бързината, с която ножчетата се захабяват, зависи от няколко фактора, сред които честота на използване, площта на зоната, която бръснем, както и дебелината на космите. Ако усетим, че се порязваме повече, докато се бръснем, това може да е знак, че е време да сменим ножчетата. Основното правило обаче гласи, че е добре да ги подновяваме на всеки пет до 10 употреби.
Източник: iStock
Не трябва да държим самобръсначката близо до душа
Пространството около душа в банята е едно от най-влажните у дома и не е добре да държим самобръсначката си там. Това е така заради риска от ръждясването ѝ, което може да повлияе на качеството на бръсненето. Освен това влажната среда е идеална за размножаване на гъбички и бактерии, които пък могат да ни причинят инфекция.
Добре е да се погрижим за кожата си след бръснене
Колкото и внимателни да сме при бръснене, то все пак наранява кожата. Затова е важно да се погрижим за нея между бръсненията. Това включва ексфолиране, за да премахнем мъртвите кожни клетки и да предотвратим врасналите косми, както и овлажняване с нежен продукт, за да успокоим раздразнената кожа.
Източник: iStock
Не трябва да се бръснем, ако кожата ни е проблемна
Въпреки че бръсненето може да раздразни всяка кожа, хората, които имат екзема или акне, е добре да го избягват като цяло. Най-важно е да не се бръсне зона с отворени рани или кожна инфекция. В случай че имаме вирусни брадавици, бръсненето отново не е препоръчително, тъй като така може да ги разпространим. Хората с по-къдрави косми пък са и по-податливи на враснали косми. За тях по-добрият метод за обезкосмяване е използването на електрическа самобръсначка.
Източник: iStock
Добре е да прилагаме друг метод на обезкосмяване, ако се налага
Независимо от това дали кожата ни е по-чувствителна или пък не, ако бръсненето постоянно дразни кожата ни, е препоръчително да помислим за други методи за обезкосмяване. Такива са още кола маската, депилиращите кремове и лазерната епилация. Трябва да имаме предвид обаче, че всеки от тях идва със своите плюсове и минуси. Преди да изберем някой от тях, е добре да се консултираме с дерматолог, напомня Guardian.