Прекарваме часове наред всеки ден пред различни екрани - най-често смартфона и компютъра си. И вероятно често се улавяме, че не сме в правилната позиция на тялото. Или пък го осъзнаваме чак след като вече ни е заболял я вратът, я кръстът. Но, оказва се, тази неправилна стойка може да има много повече последствия.
Д-р Соломон Ейбрахамс, преподавател в Imperial College of Medicine и University College London, прави анализ на предишни изследвания, свързани с позата, в която най-често използваме електронните си устройства, и последствията от нея. И установява, че има повтарящи се доказателства за потенциални последици за когнитивното и неврологично здраве.
По-просто казано, когато стоим неправилно, използвайки смартфона, таблета или лаптопа, намаляваме притока на кръв към мозъка заради продължителния натиск върху артериите, когато държим главата си наведена напред продължително време.
Източник: iStock
Това може да доведе до хронично стесняване на диаметъра на артериите и до намаляване на количеството кръв, стигащо до мозъка. То пък води до спад в когнитивните способности и увеличен риск от диагностициране с деменция или болест на Алцхаймер, обяснява Daily Mail.
Според лекаря именно неправилната стойка е една от причините да увеличаване на случаите на невродегенеративните заболявания в последните години, а тенденцията е техният брой да продължава да расте по същата причина.
Той съветва всички нас, които редовно използваме електронни устройства в ежедневието си, да ги държим на нивото на очите си, пред над, за да не се налага да се навеждаме напред.
Същото важи и когато работим на компютър - той трябва да е поставен максимално високо, за да не прекарваме часове напред в неправилна позиция на тялото.