Да, глухарчетата са онези жълти цветенца, които хем много ни харесват, хем не му мислим много, преди да ги минем с косачката в градината. И ако досега не сме се замисляли, че освен за красота, могат да ни послужат и за много други неща, то сега е време да го направим.
От векове глухарчето, което се среща на много места по света, се използва в традиционната билкова медицина като лек за редица заболявания - от акне, през чернодробни и храносмилателни проблеми, та чак до рак. А славата му на ефективно лекарство се гради на базата на изследвания и доказателства за неговите ползи. Ето и кои са те.
Богат състав
Глухарчетата - от корена до върха, са пълни с витамини, минерали и фибри. Както варени, така и сурови, те са отличен източник на витамини А, С и К, както и на витамин Е, фолиева киселина и малки количества други витамини от група В. Съдържат и важните желязо, калций, магнезий и калий.
В корена от глухарче, който може да се консумира директно, но по-често се суши и се прави на чай, се съдържа и важният въглехидрат инулин, който представлява разтворими растителни фибри, подпомагащи растежа и поддържането на здрава бактериална флора в чревния тракт.
Глухарчето е богато и на мощни антиоксиданти, на които в голяма степен се дължат лечебните му свойства. В най-голямо количество е бета-каротинът, който осигурява силна защита срещу клетъчни увреждания и оксидативен стрес. Полифенолите пък са в най-голяма концентрация в цветовете на растението.
Срещу възпаления
Възпалителните процеси в организма са в основата на редица заболявания и водят до вреждания на тъканите и дори на ДНК-то. А антиоксидантите имат свойството да предпазват от тяхната поява. Затова и глухарчето се слави като лек срещу възпаленията.
Според някои изследвания, редовната консумация на растението помага и за намаляването на някои туморни маркери. Повлиява положително и възпаленията на белите дробове.
Източник: iStock
Кръвна захар
В глухарчето се съдържат две биоактивни съединения - цикоровата и хлорогенна киселина, които намаляват нивата на кръвната захар. Те подпомагат секрецията на инсулин в панкреаса и усвояването на глюкозата в мускулната тъкан. Така инсулиновата чувствителност се подобрява.
Холестерол
Според различни изследвания, нивата на "лошия" холестерол също се повлияват в положителна посока от консумацията на глухарчета. Причината е в някои биоактивни съединения, които намаляват и риска от сърдечно-съдови заболявания, предава Healthline.
Кръвно налягане
в традиционната билкова медицина глухарчето се използва и заради неговия диуретичен ефект, който се смята, че се дължи на детоксикацията на органите, която предизвиква. А освобождаването на тялото от излишните течности може да доведе и до намаляване на кръвното налягане. Глухарчето също така съдържа калий - минерал, за който се смята, че понижава кръвното.
Източник: iStock
Имунна система
Растението има антимикробни и антивирусни свойства, които биха могли да помогнат на организма в борбата с инфекциите. Екстрактът от глухарче значително намалява и способността на вирусите да се репликират, а някои от активните съединения в него ни предпазват от вредните бактерии, които са навсякъде около нас.
Как да консумираме
Глухарчетата могат да се ядат както сурови (на салата), така и приготвени на пара заедно с други зеленчуци. Можем и да ги изсушим и да си правим чай.
Източник: iStock
По аптеките пък ще намират тинктура от растението, която реално е концентриран екстракт. Важно е да не прекаляваме с количеството и да добавяме растението постепенно към менюто си, или просто да го разнообразяваме с него от време на време.