Преди век италиански имигранти в столицата на Аржентина дават на пицата необичайна нова добавка: палачинка от нахут, известна като "файна" (fainá).
Файна се прави само от брашно от нахут, вода, олио, сол и черен пипер. В пицария Güerrín в Буенос Айрес приготвят около 600-700 порции файна на ден, според Маурисио Нунес Алейшо, управител на нощната смяна на ресторанта. "Това е наистина класическа храна за портеньос - хората от Буенос Айрес", казва той пред BBC.
Според управителя файна не е позната за хората от другите провинции, които често дори не знаят какво точно представлява нетипичната добавка. Файна обаче се яде с пицата и в Уругвай, който е точно от другата страна на Ривър Плейт от Буенос Айрес и има тесни културни връзки с града.
Пицата, гарнирана с файна, се е развила в работническите италиански мигрантски райони, като Ла Бока, вероятно в началото на XX век, според Карина Пертиконе, семиолог и антрополог, изследващ литературни представяния на местната храна в Националният университет по изкуства на Аржентина.
Рецептата за файна пристига с мигранти от Генуа, дошли от Северна Италия в Буенос Айрес през XIX век. На италиански палачинката с нахут е известна като фарината (думата farina означава "брашно"), а името "fainá" произлиза от диалекта на Генуа. До края на века файна вече може да се намери в магазините и уличните щандове на няколко квартала в аржентинския град.
В имигрантските райони с голямо италианско население файна е била "оригиналната улична храна на Буенос Айрес".
Вероятно никога няма да разберем със сигурност защо местните започват да ядат файна върху пицата си. Пертиконе предполага, че това може да е практичен начин за бързащите работници да се нахранят в движение. Нахутът е бил евтин източник на протеини за работническата класа, която не винаги е имала достъп до месо.
Едно е сигурно: в Италия "на никого дори не би му хрумнало да яде файна с пицата си", смята антропологът. Но според нея палачинката от нахут все пак се съчетава идеално с пицата, защото фината, кремообразна текстура на файна омекотява киселинността на доматения сос и намалява мазния вкус на сиренето.
Отначало висшето общество на Буенос Айрес гледа съмнително на италианските имигранти и тяхната храна. Въпреки това местните скоро изоставят своя снобизъм към пицата и файната, и много пицарии се появяват из целия град. С течение на годините пък файна се превръща в една от най-популярните храни в Буенос Айрес.