И децата знаят, че това какво ядем се отразя на това колко енергия имаме и колко сме здрави. Много храни се възприемат като здравословни, но има ли вариант те да са едновременно добри за нашето здраве и това на планетата?
На този въпрос често се опитва да отговори д-р Тим Спектър - професор по генетична епидемиология в King's College и автор на книгата The Diet Myth. И предлага кратък списък с продукти, публикуван в Guardian.
Кейл и броколи
Кейлът е лесен за отглеждане и супер полезен за чревния микробиом. Броколите пък са богати на витамините С и К, и най-добре да се приготвят задушени.
Нахут и соя
И двете култури са богати на протеини и не изискват много за отглеждането си. Освен това предлагат редица различни начини за обработка и приготвяне.
Гъби
Според д-р Спектър това е подценявана храна, която намалява риска от хронични заболявания, подобрява усвояването на витамин D и е растителен протеин.
Овес и елда
Хранителни, полезни и вкусни, тези житни култури съдържат по-малко скорбяла, която не си "играе" с кръвната ни захар. За разлика от киноата, която е твърдо "не" за Спектър - култура, която влияе зле на разнообразието в земеделието на Перу.
Миди
Калий, желязо и витамин В12. И устойчиво отглеждане.
Малко пиле и органични яйца
Пилето е най-устойчиво отглежданото месо, ако се ограничим до едно пиле на седмица за семейство от четири човека. И го използваме цялото, като приготвим от "отпадъците" бульон. Яйцата са богати на омега мастни киселини, като Спектър препоръчва консумацията до шест на човек на седмица.
Кисело зеле и кимчи
И двете туршии са резултат на млечно-киселата ферментация, евтини са за приготвяне и са богати на пробиотици.