Понякога се случва да си налеем чаша вода от чешмата и тя да се окаже с белезникав цвят. Някои хора биха я определили като мътна. Цветът изчезва много бързо, като това се случва от дъното към повърхността.
Широко разпространено, но неправилно е схващането, че белезникавият цвят на чешмяната вода се дължи на повишено количество хлор в нея. Причините за това явление са изцяло физични и не представляват никаква опасност за здравето ни.
Цветът се дължи на множество миниатюрни балончета въздух, които понякога дори придават газиран вид на водата. Това е заради повишено налягане на водата в тръбите. Водата се избистря, когато балончетата се издигнат и слеят с въздуха на повърхността.
Източник: iStock
Всички знаем, че водата в тръбите е под налягане, за да достига до домовете ни, а при повишено налягане в нея се разтваря повече въздух. Щом попадне в чашата, налягането намалява и разтвореният въздух напуска водата под формата на мехурчета.
Температурата също има значение. Тъй като разтворимостта на въздуха във водата се повишава при по-ниски температури, когато навън е много студено водата задържа още повече въздух. И в този случай ефектът се засилва допълнително от високото налягане в тръбите. И така - високото налягане и ниските температури водят до още повече мехурчета в чашата.