Лято е и често търсим прохлада в басейните. Ако не се притесняваме от идеята да се къпем с много други хора на едно място, то все пак трябва да имаме едно наум за опасностите, които крие това.
Болестите, които могат да се предават чрез водата, в повечето случаи не представляват сериозен риск за здравето ни, но все пак могат успешно да развалят почивката ни.
Става дума за група заболявания, заразяването с които става при поглъщане, вдишване на аерозоли или директен контакт със замърсената вода. Те обикновено се причиняват от бактерии, вируси, протозои и токсини, които успешно виреят и се разпространяват във водна среда.
Когато говорим за открити водоеми сред природата, климатичните промени и някои явления като урагани и порои могат да повлияят на микрофлората във водата. А ако става дума за басейни, тя най-често се изменя и обогатява правопропорционално на броя хора, които имат достъп до тях. С две думи - колкото повече хора, толкова по-голям риск от зарази, обяснява Pop Sugar.
Източник: iStock
Най-честите болести, с които може да се заразим във водата, са:
- Външен отит (ухо на плувеца) - най-често се причинява от бактериална инфекция;
- Норовирус - причинява повръщане и диария;
- Шигела - бактерии, които могат да причинят дезинтерия;
- Ешерихия коли - бактерия от чревния тракт, която предизвиква инфекции, когато попадне в други органи и системи;
- Жиардиаза - инфекция, предизвикана от паразити, която причинява стомашни спазми и диария;
- Кампилобактериоза - чест причинител на бактериална диария.
Източник: iStock
Как да се предпазим от заразяване
Има някои основни правила, които е добре да спазваме при всяко посещение на воден басейн, за да избегнем неприятните последствия:
- Винаги трябва да избираме внимателно местата, където се къпем. Ако дори на пръв поглед ни изглеждат мръсни, по-добре да пропуснем;
- Трябва да внимаваме да не поглъщаме от водата и да не влиза в носа ни, доколкото е възможно. Дори и да я изплюем след това, отново има риск да се разболеем от нещо;
- След къпане е добре да измием ръцете си с друга, чиста вода, преди да се храним с тях;
- Душът след басейна също е задължителен, за да отмием както хлора, така и патогените, попаднали върху кожата и лигавиците;
- Не бива да разчитаме, че хлорът убива всички вируси и бактерии в басейна - оказва се, че невинаги успява да се справи с тях (особено с по-неподатливи като паразитите Криптоспоридиум)
- Препоръчително е да използваме шапка за плуване, за да избегнем навлизането на вода в ушите. В противен случай трябва добре да изтръскваме водата от тях след излизане, съветват от NY Post.