Коледната звезда, известна и с латинското си име поинсентия, е сред растенията, които се срещат в почти всеки дом.

Цветята, които не бива да подрязваме през есента

Цветята, които не бива да подрязваме през есента

Есеното разчистване не винаги е добра идея

Това се дължи донякъде и на факта, че с правилно отглеждане ще имаме цъфнала коледна звезда точно за Коледа. Това не е чак толкова трудна задача, ако знаем точно какво да правим и от какво се нуждае растението.

Нека бъде... тъмнина

Добре известен факт е, че коледната звезда трябва да прекарва време на тъмно, ако искаме да се радваме на цъфтежа ѝ. Това е така, защото тя е фотопериодично растения и цъфтежът се предизвиква именно от по-дълги периоди на тъмнина.

Снимка 688041

Източник: iStock

Ето защо ако не осигурим на цветето достатъчно време на тъмно, не бива да очакваме и цъфтеж от него. Горе-долу подобна е ситуацията и при коледния кактус, който е известен и като коледниче.

Това означава, че трябва да преместваме растението в тъмна стая. По-надолу в текста ще стане ясно и за какви периоди от време.

Кога да го направим

Съветите са да започнем с местенето на коледната звезда на тъмно от началото на месец октомври. Това ще съвпадне с естественото намаляване на деня и светлината, която растенията така или иначе получават.

Снимка 688042

Източник: iStock

По този начин ще дадем достатъчно време на цветето, за да може да разцъфне точно на време за празниците. Най-често хората предпочитат да местят растението в по-тъмна и неизползвана стая, но също разпространен метод е да бъде покривано с по-голям кашон или плътен хартиен плик.

За колко време

Ключът към успеха е да осигурим на коледната звезда постоянен цикъл на светлина и тъмнина. Ето защо е важно да им даваме не повече от 10 часа на светло и поне 12 часа на тъмно.

Трябва да поддържаме този цикъл поне осем до 10 седмици, за да сме сигурни, че растението ще цъфне. Когато този процес започне, може да върнем коледната звезда на обичайното ѝ място и да спрем с циклите на светлина и тъмнина.

Още тънкости

Докато правим всичко възможно коледната звезда да цъфне за Коледа, тя не обича да ѝ е много топло. Ето защо трябва да я държим далеч от източници на отопление. В идеалния случай трябва да бъде на място, в което температурата е между 15 и 20 градуса.

Снимка 597821

Източник: iStock

Колкото до поливането, трябва да продължим да поддържаме почвата влажна, но не прекалено напоена. Тук на помощ може да дойде уред за измерване на влагата. Няма нужда да торим растението по време на цикъла тъмно/светло.

Грижа след зимата

За да имаме здраво растение, експертите съветват след приключване на зимата да подрежем стъблата в края на пролетта.

Как да подготвим стайните растения за зимата

Как да подготвим стайните растения за зимата

Няколко съвета за здрави и красиви цветя

След това е хубаво да пресадим коледната звезда в по-голяма саксия и да продължим с редовното поливане и торене на всеки четири седмици, съветват от Homes & Gardens.