Ако обичаме чесън, вероятно го хапваме целогодишно под една или друга форма (див, пресен, на скилидки). Но някак с настъпването на по-студените месеци консумацията на този зеленчук със специфичен вкус и аромат винаги се покачва - просто толкова добре върви с вкусните ястия, които си приготвяме, а и добре знаем колко е полезен. Затова и събрахме шест причини да си го хапваме често-често (и да използваме като оправдание за чесновия дъх).
Подсилва имунитета
Това ни е много важно, особено в сезона на боледуванията. А чесънът ни предпазва от тях по няколко начина, все научно доказани. Той подпомага кървообращението в тялото, с което и движението на белитe кръвни клетки до всяка част от него. А те са едно от основните оръжия на имунната система.
Освен това някои конкретни вещества в чесъна подпомагат ефективното абсорбиране на цинка от организма. А той, както знаем, е един от важните елементи за добри защитни сили на организма.
Оказва се, че този зеленчук може да ни помогне и в борбата със стреса, който също доказано отслабва защитните сили. Изследване доказва и че полизахаридите в състава му ефективно комуникират с различни имунни клетки като Т клетки и имуноглобулини. И всички тези научни доказателства го превръщат в перфектния съюзник в борбата с вирусите.
Източник: iStock
Витаминозна и минерална бомба
Няма как да не обичаме храните, които ни дават много. А чесънът е една от тях. Той има ниско съдържание на калории, но високо на всякакви полезни за организма вещества като цинк, селен, магнезий, желязо, манган, калий, калций, витамин В6 и други. Разбира се, не можем да разчитаме, че няколко скилидки на ден ще ни осигурят препоръчителната дневна доза от тези вещества, но е добре да ги получаваме и по този естествен начин.
Грижи се за сърцето
Чесънът е наистина богат на хранителни вещества, а някои от тях играят важна роля в поддържане на доброто здраве на сърдечно-съдовата система и ни предпазват от инсулти, регулирайки нивата на кръвно налягане и холестерол. На първо място е алицинът, съединението със съдържание на сяра, което се отделя, когато дъвчем суров чесън. То има доказани кардиопротективни свойства.
Срещу свободните радикали
Остеопорозата е едно заболяване, което надали свързване с оксидативния стрес, но именно той го причинява. А чесънът съдържа голям количество антиоксиданти, които се справят ефективно с него. Така си осигуряваме по-добра костна плътност, като междувременно се предпазваме и от други вреди, които могат да ни нанесат свободните радикали - например дегенеративни промени в мозъка и нервната система.
Източник: iStock
Един от големи плюсове на чесъна са над 20-те полифенолни съединения, които съдържа. В състава му се срещат и редица флаваноиди, които също предпазват клетките от вредните влияния, на които сме изложени ежедневно.
Бактериите (и ракът) нямат шанс
Тези невидими с просто около организми могат да ни създадат големи главоболия, когато попаднат в организма. Затова е добре да заложим на естествения им враг в лицето на вече споменатото вещество алицин. Той има силни антибактериални и противогъбични свойства, с което ни предпазва от развитието на различни заболявания, защитава клетките и спомага тяхното развитие, обяснява Real Simple.
Освен с гъбичките и бактериите, чесънът се справя също толкова ефективно и с раковите клетки. Той съдържа биоактивни молекули, които успяват да ги елиминират или поне да спрат растежа им.
За по-добра физическа форма
Вероятно не сме се замисляли (или не сме знаели) и за тази полза от чесъна, но тя е известна още на древните гърци, които са се подготвяли за Олимпийските игри, похапвайки си го в големи количества. Причината е, че намалява признаците на умора и подобрява физическата издръжливост.
Освен че увеличава кислородния капацитет по време на усилена физическа дейност, чесънът се бори и с негативните последствия, които могат да настъпят след нея, справяйки се и оксидативния стрес, засягащ както клетките, така и костите, обяснява Healthline.