Есента е сезон, през който работата в градината определено не свършва. Докато подготвим всички пространства за идващата зима отнема време и доста труд.

Ползите от това да оставим падналите листа в градината

Ползите от това да оставим падналите листа в градината

Има редица ползи от това да оставим листата на мира

Но това, че идват студени месеци не означава непременно, че трябва да изчистим абсолютно всичко от градината, извадим цветята и зачакаме пролетта. Именно през октомври може да посадим някои зеленчуци, които да прекарат зимата навън и да започнат същинското си развитие през пролетта.

Лук

Октомври за много хора е известен като месецът на тиквата, защото именно сега прибираме тази реколта, а и самите тикви са може би един от най-добрите представители на есента.

Снимка 686130

Източник: iStock

Но сега е и точният момент за посаждането на много видове лук. Основното предимство, което ще получим, е, че на следващата година ще имаме готов за вадене лук значително по-рано, отколкото ако го посадим през пролетта. Става дума за между четири и шест седмици, което не е за подценяване.

Цветята, които не бива да подрязваме през есента

Цветята, които не бива да подрязваме през есента

Есеното разчистване не винаги е добра идея

Почвата през есента все още е достатъчно топла, за да засадим лука и той да пусне корени преди зимата да дойде. След това лукът ще изчака търпеливо затоплянето на времето през пролетта, за да започне своето бързо развитие. Разбира се, има риск част от посадения лук да измръзне през зимата, ако не сме го заровили добре.

Грах

Тук дяволът се крие в детайлите, защото трябва да използваме правилните сортове и почвата да бъде подходяща. От Homes & Gardens Magazine съветват да избираме по-издръжливи сортове и тези с кръгли семена. Те са по-подходящи за есенна сеитба, защото набръчканите сортове могат да задържат вода и изгният през студените месеци. Те са по-подходящ избор за през пролетта.

Снимка 686128

Източник: iStock

Колкото до почвата, тя трябва да е добре дренирана и да изсъхва сравнително бързо. Ако почвата е по-тежка и влажна през зимата, е по-добре да оставим граха за пролетта. Мишките, от друга страна, могат да са враг на граховите семена, защото те ги изяждат, подготвяйки се за зимата.

Бакла

Тя е от семейство Бобови, но със сигурност не е толкова популярна (и полезна), колкото грахът и зеленият фасул например.

Снимка 686127

Източник: iStock

По-издръжливите сортове бакла (като Супер Гуадулче) са подходящи за сеитба през есента, защото могат да покълнат и при по-ниски температури. Също така да издържат студове до -10 градуса по Целзий през зимата. В замяна през пролетта ще се развият по-бързо и ще узреят по-рано.

Чесън

Снимка 686129

Източник: iStock

Много от луковиците на чесъна изискват по-студено време, за да се развият, което прави посаждането им през есента идеално. Слонският чесън например е добра опция, ако се чудим какъв вид точно да изберем.

Как се отразява градинарството на здравето ни

Как се отразява градинарството на здравето ни

Активността в градината е добра за здравето ни

Всяка една скилидка трябва да се отдели от главата и да се забоде добре в земята, така че да бъде покрита поне с един сантиметър пръст. От Homes & Gardens Magazine съветват да не използваме чесън, купен от магазина, за засаждане, защото той често бива с химикали, които да спрат покълването му. Това може да донесе нежелани болести в градината.