Есента е страхотен сезон, но с него работата в градината не приключва. Защото има да се отметнат още доста задачи, за да подготвим всичко за наближаващата зима.

Зеленчуците, които да посадим в градината през октомври

Зеленчуците, които да посадим в градината през октомври

За да се развият по-бързо през пролетта

Дори на пръв поглед да изглежда, че няма какво толкова да се прави, това не е така. Особено ако искаме най-доброто за растенията си. Защото преди да започне да замръзва, в почвата все още протичат доста процеси.

Особено когато говорим за новопосадени дървета, храсти и луковици. По това време на годината земните червеи все още вършат своята невидима работа в почвата, преработвайки органичния материал в хранителни вещества. Ето и какво може да направим, за да помогнем на растенията да са готови за зимата.

Мулчиране

Вече сме обръщали внимание на този процес, който представлява поставяне на слой материал директно върху почвата. По принцип мулчирането се прави най-често през пролетта, за да избегнем поникването на досадна и нежелана трева около растенията.

Снимка 664279

Източник: iStock

В случая обаче трябва да мулчираме трайните насаждения, които ще прекарат зимата в двора. Те са издръжливи, но за да ги предпазим от сланата, е добре да поставим мулч около корените им.

Мулчиране - какво представлява и какви са ползите от него за растенията в градината

Мулчиране - какво представлява и какви са ползите от него за растенията в градината

Хем лесно и ефективно, хем и красиво

Това ще спаси корените от замръзване и ще допринесе за по-умерена температура на почвата. Особено ако снегът липсва, както често се случва през последните години. През пролетта е добре да премахнем поставения през есента мулч.

Изравяне на някои луковици

Именно през есента се засаждат някои устойчиви луковици на растения, които се развиват и цъфтят през пролетта. Но не на всички луковици ще преживеят зимата, особено ако няма много сняг и земята замръзва често.

Така наречените нежни луковици включват летни цветя като гладиоли, кани и далии. За да ги запазим за поне още една година, е добре да изровим луковиците и да ги пренесем на закрито.

Снимка 687864

Източник: iStock

За целта трябва да изчакаме първо студът да свърши своята работа и листата на растението да станат кафяви. След това внимателно трябва да изкопаем луковиците или грудките. Хубаво е да отстраним колкото се може повече почва от тях, но да избягваме да ги мием. Защото влагата може да доведе до загниването им.

Как се отразява градинарството на здравето ни

Как се отразява градинарството на здравето ни

Активността в градината е добра за здравето ни

Трябва да ги оставим на хладно и сухо място за около седмица да изсъхнат хубаво, след което да ги приберем в картонена кутия и да ги покрием с дървени стърготини или вестници. Добро място за съхранението им е мазето или гаража, където сме сигурни, че няма да замръзнат, но и няма да им е  прекалено топло. Чудесно би било да ги надпишем, за да знаем коя луковица за какво растение е, пише Better Homes & Gardens.

Грижа за розите

Ако имаме рози, преди да дойде зимата трябва да положим грижи и за тях. Някои видове като чаено-хибридните са по-претенциозни и трудни за отглеждане. Други пък - като храстовите рози - са далеч по-лесни.

Цветята, които не бива да подрязваме през есента

Цветята, които не бива да подрязваме през есента

Есеното разчистване не винаги е добра идея

При всички положения не бива да орязваме розите и да се уверим, че ще получат достатъчно вода преди почвата да започне да замръзва. Добре е да натрупване допълнително почва около корените, за да ги предпазим от замръзване, а върху нея може да добавим и мулч.