Напоследък налагането на забрани за използване на смартфони в училищата се превърна в тенденция във все повече страни по света. Дори у нас се прилага пробно в някои учебни заведения по тяхна преценка с цел да се установи ефектът, но наредби на национално ниво на този етап не са приети.
А докато едни се интересуват преди всичко от ефективността на учебния процес, други са загрижени най-вече за развитието и психичното здраве на децата и подрастващите. Както добре знаем, техният живот е до голяма степен зависим от интернет пространството, а места като TikTok, Facebook и Instagram могат да крият редица опасности - както влиянието на съдържанието, например различни рисковани предизвикателства, така и контакти с непознати, а и много други.
Тази седмица австралийското правителство заяви, че ще издаде закон за забрана на социалните мрежи за лица под 16 години, който се очаква да се гласува до края на тази година и да влезе в сила през 2025 г. Според премиера на страната Антъни Албанезе въпросния "водещ в света" пакет от мерки е наложителен, защото "социалните мрежи вредят на нашите деца".
Източник: iStock
За да защити действията си, министър-председателят цитира и конкретни рискове за физическото и психическото здраве на децата и подрастващите от прекомерната употреба на социалните мрежи. Сред тях е ефектът от снимките на перфектните тела на жени, които безспорно влияят на вижданията и разбиранията на момичетата, особено в периода на съзряване, и могат да доведат до депресии, както и хранителни разтройства, а в някои случаи - дори и до самоубийства.
Заради всичко това, а и по много други причини, Антъни Албанезе смята, че трябва да се вслушват, а след това да действат. Докато и други страни по света са дали заявка да приложат подобни мерки, със сигурност тези в Австралия засега се очаква да бъдат най-строгите, а и с най-високата възрастова граница.
Франция например наложи забрана на социалните мрежи за лица под 15 години, но изключение се прави при родителско разрешение. В САЩ пък от дълго време изискват технологичните компании да търсят съгласие при регистриране на профили на деца по 13-годишна възраст.
Източник: iStock
В австралийския закон обаче няма да има подобни вратички. В защита на ефективността му се предвижда или биометрична, или "държавна" идентификация, с която да се гарантира, че няма да са възможни злоупотреби. Освен това няма да не се правят изключения за вече съществуващи профили на лица под 16 години, както и да няма възможност те да се подвизават в социалните мрежи, ако имат родителско разрешение да го правят.
Премиерът на Австралия е категоричен, че тежестта за контрола над прилагането на правилата ще падне не върху децата и родителите, а върху социалните платформи. Очаква се освен най-популярните социални мрежи, под обсега на закона да попадне и YouTube, пише Reuters.
Все още обаче не ясно как точно те ще прилагат наредбите и дали те няма да доведат до сериозно недоволство. Засега от технологичните компании отказват коментар по темата. A от Digital Industry Group, които представляват Meta, TikTok, X и Google заявиха, че според тях забраната ще насърчи младежите да използват други платформи и " по-тъмните, нерегулирани части на интернет". Вместо това се предлага създаване на подходящи за възрастта пространства, работа по дигиталната грамотност и по-добра защита от опасностите, които дебнат онлайн.